asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Turp Tohumu

Turp Tohumu

Turp Tohumu

btbursiyahturp10gr-228x228

Toprak Hazırlığı:Turp tohumu ekilecek arazi önceden 15-20 cm derinlikte sürülür ve ticari gübre atılır. Daha sonrasında gübreyle toprak karıştırılarak uygun ekim derinliğine göre hazırlanır.

Ekimi: Şubat- Ekim: Turplar masuralar üzerine veya düze ekilir. Tohum ekiminde en uygun yöntem sıraya ekimdir.
Turplar da 25 cm,
Kestane ve bayır turpların da 30-40 cm ara ile açılan çizgilere elle veya mibzerle tohum ekimi yapılır, daha sonra sıra üzerinde bitkiler arasında;
Turplar da 4-6 cm, kestane ve bayır turpların da ise çeşit iriliğine göre 10-20 cm aralık bırakılarak seyreltme yapılır.
Ekim derinliği ve sıklığının, yumrunun şekli üzerine etkisi vardır. Derin ekim ve sık ekimlerde, yumrular uzamakta ve çeşidin özelliği kaybolmaktadır. Ekimden sonra tohumların üzeri 2 cm kalınlıkta harç tabakası ile kapatılır ve hafifçe bastırılır ve sulanır.
Turplar da tohum ekimi bölgenin iklim koşullarına ve pazara çıkarılma zamanına göre değişmekle birlikte iri kırmızı turplar da, Ağustostan Mayısa kadar ve çoğunlukla 15 gün ara ile yazlık, kestane turpların da Mart-Mayıs, kışlık bayır turpların da ise, Temmuz-Ağustos ayları içinde yapılmalıdır.

turp-tohumu-ekimi

Sulama:Turp yetiştiriciliğinde sulama önemlidir. İklim şartlarına uygun olarak hasat süresince 4-6 kez sulama yapılır ve turpların çatlaması önlenir.

Gübreleme: Dekara 2-3 ton hayvan gübresi ayrıca 50 kg Amonyum Sülfat, 35 kg Süper Fosfat, 25 kg Potasyum Fosfat iri kırmızı turp üretiminde verimi ve hasadı olumlu şekilde etkileyecektir.

Verim ve Hasat: Turplarından dekardan 3-4 ton civarında ürün alınabilinmektedir. Bayır ve kestane turpların da ise verim dekardan 6-7 ton ’a kadar çıkar. Bu değerler yetiştirme koşulları ve çeşit özelliğine bağlı olarak değişir

nazbeyazturp10gr-228x228

nazkirmiziturp10gr-228x228

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon