asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Zakkum Ağacı Fidanı

Zakkum Ağacı Fidanı

 

Zakkum | Zakkum Çiçeği Nedir?

Zakkum ilmi olarak latince Nerium oleander olan bu bitki Apocynaceae familyasından olan bir çiçekli bitkidir. Zehirli Bitkiler, sınıfında olan Zakkum, Haziran ile Eylül ayları arasında beyaz, pembe, kırmızı, sarı ve krem renklerde çiçekler açarak ve 6 metreye kadar uzayabilir.

Zakkum özellikle Dere yataklarında ve su kenarlarında yetişir. Susuzluğa en dayanıklı bitkilerdendir ve kışın yapraklarını dökmez.

 

 

Zakkum
Bitki Apocynaceae ailesinden, anavatanı Güney Avrupa, Kuzey Afrika sahilleri ve Japonya’dır. Budanmadığı, serbest büyüdüğü zaman 5 metrelik dev çalı ya da ağaççık görüntüsü alabilir. Türkiye’de tüm ılıman bölgelerde yetişebilir. Kışın kısa süreli kar yağışına, dona dayanabilir (mümkünse kar yağmadan bitkiyi dağılmasın diye iple bağlayın, aşırı yağıştan dallar yere yatarsa da sakın elle kaldırmaya ya da suyla temizlemeye kalkmayın. Donmuş dal zorla kalkarken kırılıyor, Suyla yıkanıncada daha çok donuyor, siz şevkat göstermeyin!). Böyle ortamlarda zakkum soğuktan etkilense bile ilkbaharda budanarak tekrar dipten sürmesi sağlanabilir. Kışlar aşırı soğuk geçen yerlerde bahçede saksıyla da yetişebildiği için cam seralarda saklanabilir.
•    Fidan Yaşı:1-2 arasında

•    Tavsiye Edilen Dikim Yerleri:Çardaklar, duvar kenarları, park ve bahçelerde
•    Fidan Durumu:Torbalı veya saksılı 12 ay dikilebilir
•    Saksıda Yetiştiriciliğe:Uygun
•    Hobi Amaçlı Dikim Rakımı:Her rakıma dikimini yapabilirsiniz.(Çok soğuk bölgeler hariç)
•    Fidan Gönderimi:Özel tasarım fidan kutusu.
•    Fidan Dikim Mesafesi:Zakkum fidanlarında, dikim mesafesi fidanlar arası 5 metre olacak şekilde dikim yapabilirsiniz.Bu dikim mesafesi azaltılabilir veya arttırılabilir.

•    Fidanı Sulaması: Bulunduğu konum ve toprak yapısına göre 10-15 günde bir defa.
Meyve ve Fidan Bilgileri
Tüplü fidanlar, yılın 12 ayı dikim yapılan fidan demekti r. Zakkum bitkisi, genel özellikleri ile şık bir bitki özelliğinde olsa da, zehirli olması diğer süs bitkilerinden ayrılmasına neden olmaktadır. Farklı çiçek renkleri bulunan zakkumun en sık rastlanan türü pembe çiçekli olanlardır. Çiçek ve yapraklarının yanı sıra, bakla biçiminde meyve de veren zakkum, zehirli kısımları kullanılmaya çalışıldığında zehir saçan bir bitkidir. Büyük beyaz çiçekleri olan zakkum çiçeği ve kırmızı katmerli çiçek çeşitleri zakkumun en önemli çeşitleri arasındadır. Zakkum çeşitlerinin herhangi birini süs bitkisi olarak yetiştirmek için, yaz aylarında alınan zakkum filizini suda bir müddet bekletip filizlendirerek yetiştirilmesi mümkündür. . Fidan satın alırken aşağıdaki bilgiler sizlere yardımcı olacaktır.
Gönderilecek Bitki Teknik Özellikleri
-Bitki Gönderimi:Gönderilecek bitki tüplü fidanlardır. Yılın 12 ayı boyunca dikimi yapılabilir. Satın alacak olduğunuz fidanlar tarafımızdan tasarlanan özel tasarım fidan kolisinde tam faturalı bir şekilde gönderilmektedir. Fidan üzerinde bitki isminin yazdığı etiket bulunmaktadır. Fidan boyu 50-80 cm arasında maksimum 2 yaşında gönderilmektedir. Fidan boyu mevsime göre kısa veya daha uzun olabilir.
-Ülkemizde Tavsiye Edilen Dikim Bölgeleri:Hobi amaçlı her bölgeye dikim yapabilirsiniz.
-Bitki Mevsimsel Durumu:Fidanları yaprak dökmeyen bir bitkidir.
-Bitki Dikim Mesafesi:Fidanları fidan arası 4 metre sıra arası 5 metre olacak şekilde dikebilirsiniz.
-Bitki Üretim Şekli:Doku kültürü,tohum ve çelik yöntemi üretilmektedir.
-Saksıda Yetiştirilebilir mi?Asgari 15-20 litrelik saksı içerisinde yetiştirilebilir.
-Dikim Yerleri ve Işık İhtiyacı:Normal seviyede ışık ihtiyacı ister. Bahçede istediğiniz yere dikimini yapabilirsiniz.
-Fidan Dikim Kuralları:Fidan dikim çukurunu en boy yükseklik olarak 50 cm açınız. Fidanınızı poşetinden veya tüpünden toprağı dağılmayacak şekilde çıkartınız ve dik bir şekilde yerleştiriniz. Aşı noktası var ise aşı noktası güneye bakacak şekilde toprak üstünde 5 cm kalacak şekilde dikiniz ve asgari 15 litrelik can suyunu veriniz. Fidanınızı fidan dikim destek çubuğu ile bağlayınız.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon