asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Tüplü Hünnap Fidanı

Tüplü Hünnap Fidanı

Hünnap

hünnap-ağaç-vert

Nisan-mayıs aylarında , sarı renkli çiçek açan, hoş kokulu, 4-5 m yüksekliğinde dikenli bir ağaçtır. Ünnap da denilir. Bahçelerde yetiştirildiği gibi yabani olarak da bulunur. Asıl vatanı Suriye’dir. Gövdeleri silindir biçiminde, esmer kabuklu, çok dallıdır. Yapraklar karşılıklı 2 sıra halinde, kısa saplı, diken şeklinde 2 küçük yaprakçıklıdır. Çiçekler 3-6 tanesi bir arada ve oldukça küçüktür.Çanak yaprakları 5 parçalı ve yeşil renklidir. Taç yaprakları sarı renkli, kıvrık olup 5 parçalıdır. Meyveleri oval şekilli olgunlukta esmer kırmızı renkli, tek çekirdeklidir. En dış çeperi derimsi ve ince, pulpası (yumuşak kısım) sarı renkli ve tatlı lezzetlidir.

Kullanıldığı yerler: Meyveleri tamamen olgunlaştıktan sonra toplanır ve güneşte kurutulur. Meyvelerinde şeker, tanin ve müsilajlı maddeler bulunmaktadır.Çok eskiden beri yumuşatıcı, balgam ve idrar söktürücü ve kabız edici olarak kullanılmaktadır.

Diğer İsimleri : Ünnap, Çiğde, Zizypphus vulgaris, Rhamnaceae. Güneşte kurutulan olgun hünnap meyveleri çerez olarak çay ile tüketilebilir. Ayrıca kaynatılıp içilmekte ve reçeli de yapılmaktadır. Bitkisel ilaç olarak kullanılmaktadır.

Fidan gönderimi özel tasarımlı karton kutularla fidan zarar görmeyecek şekilde paketlenip anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri ile %65 indirimli olarak yapılmaktadır.

Hünnap fidanlarımızın boyları ortalama 70-100 cm civarıdır.

Bu ürünü ev ortamında 20-25 litrelik saksılarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon