Mavi Ladin

Mavi Ladin Fidanı

Mavi Ladin fidanlarının renkleri doğası gereği 4-5 yaşlarında belli olmaktadır.

4- 5 yaşlarına gelen fidanların renkleri belli olduktan sonra yeşil renkli fidanlar kesilir. Böylelikle geriye mavi renkli fidanlar kalmaktadır. Bu yöntemle Kaibab-Apache ve San Juan gibi tohumlardaki %15-20 olan mavilik oranı %75-80 lere çıkarılmaktadır.

Kar düşen iklimlerde peyzaj uygulamalarında kullanılan en popüler ağaçlardandır. Pek çok toprakta uyum sağlar, kuraklığa, fakir topraklara ve kirli şehir havasına dayanıklıdır. Topraktan itibaren piramidal taç yaparlar. En önemli özellikleri ibrelerinin mavi rengidir.

Mavi Ladin, ABD’de yetiştiği iklime çok benzer iklimi olan Ankara, İç Anadolu ve Doğu Anadolu’da çok başarılı bir ağaçtır. –45°C ‘ye kadar dayanıklıdır. Özellikle Ankara’da 70-80 yaşında Mavi Ladin ağaçları vardır.

Peyzaj uygulamalarında 8-12 yaşlarındaki ve boyları 150-250 cm. olan fidanların kullanılması uygun olmaktadır. Sığ ve saçak kök yapılarından dolayı yer değiştirme, boylu dikilme gibi işlemlere çok dayanıklıdırlar. Uygun mevsimde sökmek şartı ile 4-5 m boylarına kadar rahatlıkla söküm ve dikim yapılabilmektedir.

To top
WhatsApp Sipariş Ver
Size Yardım Etmemi İstermisiniz?
Merhaba
Mavi Ladin – Aksel Bahçe
İle İlgili Size Yardım Etmemizi İsterimsiniz?