asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Organik Gıda

Organik Gıda

Organik Gıda

1-vert

Kurtlu, yamuk yumuk meyve ve sebzelerin organik olduğu söylenir.Ama bu kesinlikle yanlış bir bilgidir.

2-vert

“Organik gıdalar daha lezzetlidir” (Yanlış): Organik gıda ile konvansiyonel gıdanın lezzet anlamında bir farkı bulunmamaktadır. Organik gıdalar doğaya daha dost bir üretim şekli olması nedeni ile biraz daha tüketim sebebidir.

4-vert

“Organik sebze ve meyvelerin çürüme süresi kısadır.” (Doğru): Evet, organik ürünler daha az dayanır. Çünkü konvansiyonel ürünlerdeki gibi dayanıklılığı artıracak yetiştirme tarzı ve kimyasalları kullanılmaz.

5-vert

“Organik domates mis gibi kokar?” (Yanlış): Koku ürünün çeşit özelliğidir. Yöresel çeşitler biraz daha koku vermektedir. Örneğin pembe domates ile oturak domates daha kokulu ve salçalık çeşitlerde koku özellikleri daha azdır. Organik ürünlere dışarıdan koku enjekte edilmesi yönetmeliklere aykırı bir durumdur.

organik

“Köylü pazarlarında doğal ve organik ürünler vardır” (Yanlış): Köylü pazarlarında bulunan ürünler köylüler tarafından üretilen ama üretimde ne kullanıldığı bağımsız bir kontrol kuruluşu ile saptanmayan ürünlerdir. Köyde üretilen bir ürünün organik yasa ve yönetmeliklere uygun olarak üretildiği, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yetkilendirilmiş bir kuruluşun onayına ve sertifikalamasına istinaden olmaktadır.

organk-vert

“Katkı maddesi içermez” (Doğru): 5263 sayılı Organik Tarım Kanunu ve Yönetmeliği’ne göre üretilen organik ürünlerde insan sağlığına zararlı katkı maddeleri bulunmaz.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon