asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Nergis Çiçeği Resim Ve Video

Nergis Çiçeği Resim Ve Video

Nergis Çiçeği

16Fortissimo-vert

nergıs3-vert

Kış günü canlı ve bahar kokusu ile açan çiçeklerden daha güzel bir şey olamaz! Çiçeklerin göz ardı edilemez bir büyüsü vardır hep. Bu büyü yarattıkları mucizevi mutluluk hissinden mi gelir yoksa her birinin sahip olduğu kendilerine has hikayelerinden mi bilemiyoruz ama simgeledikleri her şey mutlulukla ve güzellikle bağlantılıdır, o kesin.

sari_nergisler-vert

Hayatın koşuşturmacası içinde 1 dakikalığına da olsa durdurur herkesi; derin bir es verir, nefes aldırır mis kokusuyla, yeniler insanı. Nergis de diğer çiçekler gibi efsanevi bir hikayesi olan; hikayesi kadar kokusuyla da büyüleyen bir çiçek; aşk çiçeği!

nergis-vert

Nergis Çiçeğinin Hikayesi

Adını aldığı, yakışıklılığı dillere destan Narkisos gibi mağrur dursa da, işini bilen çiçeklerdendir. Dünyadaki en popüler çiçeklerden biridir de ayrıca. Efsaneye göre dünyanın en güzel, yakışıklı erkeği Narkisos, Karaburun’da yaşar. Bu güzel ve yakışıklı erkeğe civarda yaşayan tüm kızlar, hatta periler bile aşıktır.

Nergis-cicek-resimleri9-vert

Narkisos’tan yüz bulamayan perilerden biri Tanrı Zeus’a yalvararak Narkisos’un cezalandırılmasını ister. Tanrı perinin bu isteğini kabul eder ve

“Başkalarını sevmeyen kendisini sevsin”der.

Erkek güzeli Narkisos bir gün su içmek için göle eğildiğinde suda kendini görür ve kendi kendine aşık olur; kendine bakma aşkına karşı koyamaz ve yine kendine bakarken bir gün düştüğü gölde boğulup ölür.

IMG_2045-vert

Narkisos ’a aşık periler sevdikleri yakışıklı adamı sudan çıkarıp gömmeyi düşünürlerken, sudan hiç bilmedikleri, görmedikleri bir çiçek çıkmaya başlar. Periler rengiyle, kokusuyla çok beğendikleri çiçeğe Narkisos adını verirler. Nergis adı da buradan gelir.

42ProfessorEinstein-vert

Nergisin anavatanı olan Mordogan ve Karaburun köylerinde Aralık ayı nergislerin hasat zamanı. Bu yüzden de Aralık ayı için Nergis ayı derler. Psikolojide de ‘kendini beğenme’ dürtüsüne narsizm denir; bu deyiş de yine bu efsaneden gelir. Bir çiçek bu kadar güzel olur ve kokar da kendi güzelliğinin farkına varmaz olur mu? Tabii ki olamaz.

Gzel_nergis_iekler-vert

Ama nergis çiçeği aşk konusunda adını aldığı Narkisos gibi değildir; sevildi mi o da verir sevgisini, en güzel çiçeklerini ve kokusunu. Şifa bile verir hatta. Bütün becerisine sunar insanoğluna…

Kısacası nergis, her sevgiliye gönderilmesi ve alınması gereken ve her evde bulunması gereken çiçek kategorisine girer.

Nergis Çiçeğinin Bakımı

58E10BB958DCE2DC-vert

Fulya,beyaz nergis, yabani zerren gibi çeşitleri vardır.

-Yabancı kaynaklara göre Ağustos ayından Kasım ayına kadar ekimi gerçekleştirilmelidir.
-Organik maddelerce zengin, nemli, kumlu, tinli toprakları sever. –Çok killi, taban suyu yüksek, asitli toprakları sevmez.
-Lodos rüzgarı bitkinin gelişimini hızlandırırken, poyraz rüzgarı gelişimini geriletmektedir.
-Haftalık sulama ya da 3-4 günde bir sulama yeterlidir. Ne de olsa mağrur çiçek; kendi kendine yetebiliyor yani!
-Direkt gün ışığı yerine dolaylı ışık sever.
-Nergisler kendilerini yapraklarından yeniler. yabancı kaynaklara göre çiçek açtıktan sonra bu yaprakların büyümesine, gelişmesine ve sonra da ölmesine izin verilmeli. Bu nergisin çiçek soğanının kendini yenileme süreciymiş. Eğer yaprakları tam ölmeden, sırf çirkin görünüyorlar diye koparırsanız soğana zarar vermiş olursunuz.

Nergis Çiçeğinin Faydaları

flower-of-december-narcissus-vert

Her yönü ile temizleyici bir özelliğe sahip çiçektir nergis.

-Nergis koklamak geniz tıkanıklığını açar.
-Cüzzam ve abraş hastalıklarına karşı faydalıdır.
-Nergisin öğütülmüş kökü, sinirlere kadar ulaşmış olan yaraları iyileştirir.
-Temizleyici özelliği vardır.
-Kaynatılıp suyu içildiği veya haşlanarak yenildiği zaman kusmayı tahrik eder, midenin dibindeki rutubeti çeker.
-Soğuktan meydana gelen nezleye karşı faydalıdır.
-Rutubet ve safradan meydana gelen baş ağrısına karşı da faydalıdır.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 
Yelken Bayrak

Icon Icon Icon Icon Icon