asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

CEZAYİR MENEKŞESİ ( Vinca )

CEZAYİR MENEKŞESİ ( Vinca )

Büyük cezayir menekşesi ( Vinca major )

Botanik adı vinca olan cezayir menekşesi, zakkumgiller ( apocynaceae ) familyasından,  çalımsı ve otsu bir bitki cinsidir. Anavatanı Avrupa ve Asya kıtasıdır.  Sekiz kadar  türü vardır, bazıları  ülkemizde yetişir.  Bunlardan ‘vinca major’ ve vinca minor süs bitkisi olarak da yetiştirilir.

Büyük cezayir menekşesi ( Vinca major ), herdem yeşil, yarı çalı formunda  sürünücü bir bitkidir.  Pervane şeklindeki  çiçekleri beş parçalı olup  menekşe renklidir.  İlkbahar ve sonbaharda çiçek açar. Süs bitkisi olarak yetiştirilir. İyi bir yer örtücüdür. Asma saksılarda da yetiştirilir.

Küçük cezayir menekşesi   ( Vinca Minor )

Bu çiçeğe cezayir menekşesi denmesinin nedeni, Cezayir’ın kurtuluş mücadelesini anlatan  bir çok şarkı ve şiir yazarına ilham kaynağı olmasındandır. Ölüm çiçeği de denir.

 

Bikir çiçeği, Otsu cezayir menekşesi ( Vinca herbacea )

Cezayir menekşesi, iyi bir yer örtücüdür, sürgünleri kök atarak yayılır.  Bazı kültür formlarının yaprakları alacalı, çiçekleri kırmızı renkli ve  katmerlidir. Toprak bakımından secici olmamakla beraber verimli toprakları ve nemli,  gölge yerleri  sever. Soğuğa ve sıcağa  dayanıklıdır.  Soluk mavi renkli çiçekleri  etkileyicidir. Güzel gözlü kadınlara iltifat olarak,  gözlerinin cezayir menekşesi gibi  olduğu söylenir. Bir çok şaire ve şarkı sözü yazarına  ilham kaynağı olmuştur.

Cezayir menekşesi yayılıcı olduğundan kontrollü olarak yetiştirilmesi gerekir. Bakım istemez, zehirli bir bitkidir.  Çelikle ve kökten bölme ile üretilir.

( Not: ‘İdam Cezası ve Cezayir Menekşesi’ başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz. )

Alaca yapraklı cezayir menekşesi / kültür.  ( Vinca major ‘ Variegata’ )
Cezayir menekşesi bitkisinin çiçeği  ( Vinca major )

Yararlandığım kaynaklar:  Ağaçlar ve çalılar – I  ( Prof. Dr. Ersin Yücel ), İstanbul’un Doğal Çiçekleri ( Prof. Dr. Ünal Akkemik ),  Vikipedi.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 
Yelken Bayrak

Icon Icon Icon Icon Icon