asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Black Beauty Erik Fidanı

Black Beauty Erik Fidanı

Black Beauty Erik Fidanı

Ağaçları kuvvetli ve yarı dik gelişir, yaprakları parlak koyu yeşil renkte, orta verimlilikte olup özellikle Akdeniz bölgesine iyi adapte olmuştur.
Meyve orta irilikte, sulu, tatlı, lezzetli, yuvarlak ve hafif basıktır.
Kabuk menekşe zemin üzerinde koyu mor, siyah, meyve eti sarı-kırmızı, tam olgunluk döneminde kokuludur.
Temmuz ayının ilk haftası olgunlaşır. Friar ve Santa Rosa çeşitleri dölleyici olarak kullanılabilir.

black_splendor_erik-vert

Black Beauty Erik Çeşidi ve Özellikleri

Yarı Bodur Aşılı Black Beauty Erik Fidanı, yarı bodur erik fidanı üretiminde kullanılan klon anaçlar üzerine aşı yapılarak üretilmektedir. Black Beauty Erik çeşidinin ağaçları kuvvetli ve yarı dik gelişir, yaprakları parlak koyu yeşil renkte, orta verimlilikte olup özellikle Akdeniz bölgesine iyi adapte olmuştur. Black Beauty Eriğinin meyvesi orta irilikte, sulu, tatlı, lezzetli, yuvarlak ve hafif basıktır. Kabuk menekşe zemin üzerinde koyu mor, siyah, meyve eti sarı-kırmızı, tam olgunluk döneminde kokuludur. Temmuz ayının ilk haftası olgunlaşır. Friar ve Santa Rosa çeşitleri dölleyici olarak kullanılabilir.

BlackBeauty-1-vert

Japon Erik Fidanı -Japon Erik Ağacı ve Diğer Erik Çeşitleri Yetiştirici Bilgileri Üretim Miktarı;

Yaklaşık 200.000 ton üretimle ülkemiz dünya erik üretiminde 6-7 sıralarda yer almaktadır. Son yıllarda özellikle Ege ve Akdeniz Bölgelerinde Japon grubu erikleri ile bahçe tesisinde önemli artışlar gözlenmektedir. Yola ve depolamaya uygun olan Japon grubu orta mevsim geççi çeşitlerin üretimindeki artış ihracat imkanlarını da beraberinde getirecektir.

erikblackd-vert

Japon Erik Fidanı -Japon Erik Ağacı ve Diğer Erik Çeşitleri İklim ve Toprak İstekleri

Japon grubu eriklerin Avrupa Grubu eriklere göre soğuklara dayanımları daha düşüktür. Avrupa erikleri geç çiçek açtıkları için ilkbahar geç donlarından daha az etkilenirler. Japon erikleri Avrupa grubu eriklere göre daha seçici olup alüvyal ve geçirgen, PH’sı 6,5-7,2 arasında olan topraklar en uygun topraklardır. Avrupa ve Can grubu erikler ağır bünyeli toprak şartlarında da yetiştirilebilir. Can grubu erikler farklı iklim şartlarına en iyi uyum gösteren türdür. Avrupa ve Can grubu eriklerin kışın dal ve gövdeleri -25, -30 ºC ’ye kadar dayanmakla birlikte Japon grubu erikler -20 º C’ de, çiçekler ise 0,6 -2,2 ºC ’de zarar görürler. Ege, Marmara, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde 800 m rakıma kadar olan yerlerde Japon Grubu erikler yetiştirilebilir. Bu gruba giren eriklerin soğuklama istekleri 550-800 saat arasında değişmektedir. Avrupa grubu ise geçit ve iç bölgelerde yetiştirilebilir. Avrupa Grubunun soğuklama .istekleri 800- 1250 saat arasındadır.

plum_blacksplendor-vert

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon