asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Bahar Dalı

Bahar Dalı

Bahar Dalı

Gül ailesinden (Rosaceae). Çin ve Japonya kökenli yaprak döken bir çalı olan bahar dalı (Chaenomeles Japonica) ilk baharda açan çiçekleri için yetiştirilir. Gerçekte bir ayva türü olmamasına rağmen, süs ayvası ve japon ayvası olarak da adlandırılır.

İlk baharda açan göz alıcı çiçekleri pembe dışında, beyaz, turuncu ve kırmızı olabilmektedir. Göz alıcı çiçekleri dalların yapraklanma sın dan önce açar. Çiçekleri için yetiştirilir ve peyzaj da kullanılır.

İlkbahar boyunca çiçeklerinin güzelliğiyle dikkat çeken bahar dalı bitkisi,  çiçeklenmeyi takiben bronz kırmızı renkte açan yaprakları sonradan koyu yeşil renk alırlar. Sonbahar da sarı renkli meyveleriyle ilgi çekerler.

Çiçekli ya da meyveli olarak kesilen dalları iç mekan düzenlemelerinde kullanılabilir. Yurt dışında ilkbaharda bu bitkiden yapılmış çok değişik çiçek aranjmanları ilgi çekici’dir. Kesme çiçeklerde Japon ayvası tam çiçek açmadan dallar kesilmelidir. Dallar uzun süre çiçekli kalabilir.

Bahar dalı çiçekleri eski sürgün dalları üzerinde açtıklarından ya budanmamalı ya da çiçeklenmeyi takiben dikkatlice budanmalıdır.

Bahar dalı bitkisi kış donlarına ve kuvvetli soğuklara dayanıklıdır hatta böyle bölgelerde çok daha iyi çiçeklenme gösterir bu nedenle tüm bölgelerimizde rahatlıkla yetiştirilebilir.

Japon ayvası fidanını güneş alan yerlere dikilmeli. Bir çok toprak çeşidinde yetişebilir azotça fakir, kireçli ve kumlu topraklarda tatminkar gelişme sağlarlar. Aşırı kireçli topraklar hariç tüm alanlarda, özellikle killi topraklarda yetişir.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon