asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Yediveren Yıldız Gül Çeşidi

Yediveren Yıldız Gül Çeşidi

Yediveren Yıldız Gül Çeşidi

Gül en sağlıklı olarak; demiri bol, hafif kırmızımsı, kumlu-killi toprakta yetişir. Fazla kireçli topraklar, gül yetiştirmek açısından zararlıdır.

yıldız gül-vert

Gül Fidanlarından Gübreleme Nasıl Olmalıdır?

Güllerde gübreleme genelde azot, fosfor ve potasyum (NPK) ağırlık olmaktadır.Güllerinizin sürgünlerinin hızlı gelişmesini istiyorsanız azot, güllerin gonca çaplarının daha geniş olmasını istiyorsanız fosfor ve potasyum ağırlıklı gübreleme yapmanızı tavsiye ederiz.

Gül Fidanlarında İlaçlama Nasıl Olur?

Genel olarak gül fidanlarında yaprak biti, külleme, pas, kara leke, kırmızı örümcek gibi zararlı-hastalıklar ortaya çıkabilir.Bu zararlıların ve hastalıkların mücadele yöntemlerini ele alalım
Yaprak Biti Hastalığı ve Mücadelesi-İlaçlaması:Yaprak bitleri gün fidanların yaprak altlarında, taze sürgünlerinde toplu halde bulunur.Yaprak bitleri gül fidanların öz suyunu emerek beslenirler.Emdikleri gül yapraklarında ise kıvrılmalar medya gelir.

Yaprak bitinin tedavisinde etken maddesi acetapıprıd ve etkin madde oranı %20 olan bir insektisit(böcek ilacı) almanız ve gül fidanınızı açıklamanızla bu sorunu ortadan kaldıracaktır. Kullanım süresi bitkide görüldükçe olacaktır.

Güllerde Külleme Hastalığı ve Mücadelesi-İlaçlaması: Güllerinde sararma,yapraklarda kuruma, tomurcukların deformasyonu ve yaprakların üstünde beyaz noktalar var ise külleme hastalığınız bitkide orta çıkmıştır demektir.

Güllerde külleme hastalığının etken maddesi triadimenol olan 50 gramı 1 litreye gelecek şekilde 20 günde kullanabileceğiniz bir mücadele yöntemi vardır.Herhangi bir zirai ilaç bayisini gidip bu ilaçlardan satın alabilirsiniz.

Güllerde Pas Hastalığı ve Mücadelesi-İlaçlaması:Dal ve yaprak saplarında kırmızı lekeler meydana geliyorsa pas hastalığı gül fidanları sarmış demektir.

Güllerde pas ile mücadelede fungusit sınıfından olan etken maddesi propineb olan ve etlen madde oranı %70 olan ilaçlarda 20 günde bir kullanabilirsiniz.

Güllerde Kara Leke Hastalığı ve Mücadelesi-İlaçlaması:Güllerde kara leke adı üstünde yaprak üzerinde kara lekeler görüldüğünde meydana gelmektedir.

Güllerde Kara Leke Hastalığı ile mücadelede fungusit sınıfından olan etken maddesi propineb olan ve etlen madde oranı %70 olan ilaçlarda 20 günde bir kullanabilirsiniz

pr_01_3986_max-vert

Güllerde Kırmızı Örümcek Hastalığı ve Mücadelesi-İlaçlaması:Gül fidanlarında kırmızı örümcekler genelde yaprak altlarında bulunur ve yaprak öz suyunu emerek yaprağın kıvrılmasına sebep olur.3-5 adet görüldüğü an ilaçlama yapılması gerekir.

Güllerde kırmızı örümcekleri ,etken maddesi cyhexatin , etken madde oranı 632 g/L olan insektisit (böcek ilaçları) ilacını kullanarak gül fidanlarından uzak tutabilirsiniz.

Önemli Not:Gül fidanlarında ilaçlamaları gün ortasında çok sıcak saatlerde yapmayınız.Günün erken saatlerinde veya ikindin serin vakitlerde yapınız.İlaç atıldıktan sonra yağmur yağarsa tekrar ilaçlama yapmanız gerekir.Hastalık olmadan da koruyucu amaçlı ilaçlama yapabilirsiniz.
Gül Fidanlarında Sulama Nasıl Olmalıdır?
Sulama sabah erken saatlerde veya ikindin vaktinde yapmanızı tavsiye ederiz.Sulama sıklığınız hava sıcaklığına göre 2-5 günde bir olmalıdır.Fazla sulama yaparsanız bitkilerin yapraklarından sararma oluşacaktır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Fidan Satış Fide Satış Tohum Satış Gübre Satış

Konularında Uzman Müşteri Temsilcilerimiz İle

Görüşebilirsiniz...

Aksel Bahçe

You must be logged in to post a comment