asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

sardunya-vert

Bahar ve yaz aylarının en güzel ve en renkli çiçeklerinden olan sardunya bakımı çok da zor olmamakla beraber son derece nazik, güzel ve canlı bir bitkidir.

Anayurdu Güney Afrika olan sardunyalar, çok yıllık bitkilerdir ve dondurucu olmamak kaydıyla soğuk havaya da dayanıklıdır. Sardunyanın çiçekleri, genellikle pembe, kırmızı ve beyaz açar ve sardunyalar, eşeysiz üreme özelliğine sahiptir. Bu sebeple, dalının koparılıp köklendirilmesi ve ardından toprağa ekilmesi suretiyle çoğaltılabilirler. En çok rastlanılan sardunya türleri; sakız sardunyası, ceylan ve ıtırdır. Sardunyaların bol çiçek açması için mutlaka güneş ışığı alması gerekmektedir.

cicek_sardunyalar_-vert

Sardunya çiçeği nasıl yetiştirilir?

Yetiştirilmesi de bakımı da kolay olan sardunyalar, çiçeklerini uzun süre koruyabilir ve hava çok soğuk olmadığı sürece yaşamaya devam ederler.

Aynı zamanda sıcağı çok seven bir çiçek olan sardunya, kışın soğuk havada, dışarıda bırakıldığında donar. O yüzden kış mevsimi geldiğinde, aydınlık ve kapalı bir yerde muhafaza edilerek ölmesi engellenmelidir.

Eğer yaz boyunca sardunyalar bahçede ekili kalmışsa, ekim ayının sonu ya da en geç kasım ayının başında topraktan sökülerek saksılara alınmalıdır.

Bol çiçek vermek için bol güneşe ihtiyaç duyan sardunya, gün içinde kısa sürelerle gölgeye maruz kalsa da bundan zarar görmez.

Sardunyalara sularken, çok su kullanmaya gerek yoktur. Tam aksine, gereğinden fazla sulamak, sardunyanın çiçek açmasını geciktirebilir. Ayrıca susuzluğa dayanıklı bir bitki olan sardunya, çok sulandığı takdirde çürüyebilir.

Saksılarının sık sık değiştirilmesi de gerekmeyen sardunyalar, üreyip büyüdükçe, yani ortalama senede bir ya da en fazla iki senede bir yeni saksılara alınabilir. Saksı aktarımı yapmak için en uygun dönem ilkbahar aylarıdır.

Sardunyaları budamak için en uygun aylar ise şubat ve mart aylarıdır. Gereğinden fazla uzayan dalların kesilmesi budama için yeterlidir.

Sardunyaların çiçek açma sürelerini ve çiçek mevsimlerini uzatabilmek için vakti geçen çiçekler mutlaka alınmalı ve yeni gelen çiçeklere yer açılmalıdır. Geçen çiçekler bitki makası ile kesilebileceği gibi elle de koparılabilir.

Genellikle fosfor içerikli gübreleri seven sardunyalar, boyundan 15 cm. kadar kesilse, çoğaltmak için bu yeterli olacaktır.

sakız sardunya-vert

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Icon Icon Icon Icon