asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Melisa Çiçeği

Melisa Çiçeği

Melisa Çiçeği

4767286-vert

Yapraklarını dört mevsim muhafaza eden bitkilerden melisa çiçeği yaz aylarında çiçek açar. Hoş kokusu nedeniyle yetiştirilir. Özellikle havanın kararmasıyla etrafa daha fazla koku yayan melisa çiçeği bahçede yetiştirmek için ideal bir bitkidir. Ancak çiçeğin yaşaması için gerekli koşulları sağladığında evde de yetiştirilebilir. Melisa çiçeğinin boyu dört metreye kadar çıkabilir.

DSCN0486-vert

Kış şartlarına dayanıklı bir bitki olmasına rağmen özellikle Akdeniz ve Ege bölgesi kıyıları melisa çiçeği yetiştirmek için uygun bölgelerdir. Bu sebeple evde melisa çiçeği yetiştirmek isteniyorsa özellikle sıcaklığa dikkat edilmesi gerekir. Evde bakım için gerekli olan şartları şunlardır:

Toprak ve saksı
Sulama
Sıcaklık
Gübreleme

DSCN0511-vert

Toprak ve Saksı: Melisa çiçeği bakımı için toprak önemlidir. Özellikle marketlerde satılan hazır topraklar melisa çiçeğinin yetişmesi için yeterli olmaz. Kullanılacak toprak hem kumlu bir yapıda hem de humuslu olmalıdır. Melisa çiçeğinin köklerinin sığacağı saksı seçimi de toprak seçimi kadar önemli bir ayrıntıdır. Özellikle çiçeğin büyümesinden sonra köklerin rahatlaması için saksı değişimi yapılmalı ve daha büyük bir saksıya geçilmelidir.

gece-vert

Sulama: Her bitki gibi melisa çiçeği de sulamaya ihtiyaç duyar. Toprağın nemli kalması ve sulamada aşırıya kaçılmaması önemli ayrıntılardır.

IMG_2094-vert

Sıcaklık: Melisa çiçeği sıcaklığı seven bir tropikal iklim çiçeğidir. Bu sebeple gün içinde en az 4 saat güneş görmesi bitkinin gelişiminde çok yararlı olacaktır.

IMG_7794-vert

Gübreleme: Melisa çiçeği özellikle deniz mahsullerinden oluşan gübreleri sever. Gübreleme için bu tip bir gübre çeşidini seçmek bitkinin gelişimini hızlandırır.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Icon Icon Icon Icon