asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Kocayemiş Fidanı

Kocayemiş Fidanı

Kocayemiş Fidanı

dağ çileği fidanı-vert

Dağ Çileğinin Faydaları ve Kullanılış Şekli

Kocayemiş meyveleri taze olarak da yenilmesine rağmen , genellikle; Reçel, marmelat, jöle hatta parfüm yapımında kullanılır.

Ayrıca halk arasında antiseptik, idrar söktürücü ve müshil olarak kullanılmaktadır. Ayrıca yaprakları kanamayı durdurucu, İdrar yolları için antiseptik olarak , yüksek tansiyon ve diyabet gibi konularda da faydalı olduğu bilinmektedir. Geleneksel kullanımının yanında,zengin bir antioksidan(anthocyanin ler, galik asit türevleri ve taninler ), vitamin C, vitamin E ve karoten içeriğe sahiptir. Bu nedenle sağlığı destekleyen önemli bir besindir.

koca yemiş dağ çileği-vert

Günümüzde biyolojik özellikleri ve insan hastalıklarına faydaları konusunda devam eden birçok araştırma bulunmaktadır.

Genel Özellikleri ve Dağ Çileği Fidanı Üretimi

Kocayemişte, kırmızı renkli meyveler sonbaharda olgunlaşır.

Çiçekler, açık pembe renkli ve bileşik salkım şeklindedir. Çiçeklenme,Kasım-Aralık aylarında olur.Odunları dekoratif amaçlı, kömür imalatında ve yakacak olarak çok değerlidir. Çok hızlı kök sürgünü oluşturabilirler. Meyveler olgunlaşmaya başladıkları sonbahar ve kış aylarında toplanarak tohumlar çıkartılır, saf alkolde yüzdürülerek boş tohumlar uzaklaştırılır ve ekim yapılıncaya kadar 2-4 °C sıcaklıkta saklanır.

koca yemiş fidanı-vert

Tohumlar çıkartıldığı tarihten kış sonuna kadar ekilebilir. Ekimden önce tohumlar 5-15 gün 4-6 °C sıcaklıktaki suda bekletilir. Ekimlerde 7’li çizgi ekimi kullanılır ve metrekareye 0.5-1 gr tohum ekilir. Tohumların çimlenme oranı %90’nın üzerindedir. Metrekareden 100-150 adet fidan elde edilir. Ekim yastıklarının drenajının çok iyi ve pH değerinin 5.5-6.5 olmasına özen gösterilir. Ekimi takiben yastıklara telis kullanılarak örtüleme ve %70 gölgeleme uygulanır. Erken bahar ekimlerinde 4-6 °C sıcaklıkta 1-1.5 ay soğuk nemli katlama uygulanır. Tohumlar soğukta çimlenmeye başlarlar (4-6 °C) ve ideal çimlenme sıcaklığı 10 °C’dir. Fidanlar çıplak köklü dikime hassastır. Bu nedenle ağaçlandırmalarda, 1 veya 2 yaşlı tüplü yada kaplı fidan kullanılmalıdır. 1 yaşında fidanlar 20-25 (30) cm boya, 5-8 mm çapa ulaşırlar.

Kocayemiş birçok kıyı bölgelerde ve özellikle Marmara ve Karadeniz Bölgesinin bütün kesimlerinde görülmektedir.

Bilimsel sınıflandırmada Arbutus unedo olarak isimlendirilmiş olup anavatını ülkemizi de içine alan Akdeniz sahilleri ve güney Avrupadır.Dünyada genel olarak strawberry tree yani çilek ağacı olarak anılmaktadır ülkemizde ise kocayemiş ismi çoğunlukla kullanılmakla beraber bazı yörelerde dağ çileği adıyla da bilinmektedir.

kocayemis-vert

Herdem yeşil bir bitki olup koyu yeşil yapraklar 5 – 10 cm civarında ve kenarları tırtıklıdır ve gerek yaprakları ve gövde yapısı gerek çiçekleri ve meyveleriyle çok dekoratif bir görüntüsü vardır çalı veya ağaç formunda yetiştirilebilir ortalama 2 – 5 m boylarda olur.
Başlangıçta yeşil olan meyveler daha sonra sarı-turuncu renk alır ve olgunlaşınca koyu kırmızı renk alırlar. Meyvelerin olgunlaşması uzun sürer ve sonbahar-kış döneminde hasadı yapılır.Birkaç ay süren uzun bir hasat dönemi vardır bu zaman zarfında ağaç üzerinde sürekli olarak olgunlaşmaya başlayan ve olgunlaşmış meyveler görürsünüz olgunlaşan meyveler kırmızı renk alırlar ve lezzetli bir tada sahiptir.
Soğukla arası oldukça iyidir ( – 15 ºC ).Özel bir toprak isteği bulunmayan kocayemiş için özel bir gübrelemeye de ihtiyacınız yoktur ayrıca kuraklığa oldukça dayanıklıdır.Güneş seven bir bitki olmakla beraber kısmi gölgede de yetiştirilebilir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Yorumlar

 • Adil Topaktaş | Kas 14,2015

  Merhaba,
  Ben bir Aydın ziyaretimde dağçileğine rasladım
  Fidan alamadım vaktim yoktu ama tohumu varmış
  Benim sorum siz satıyormusunuz ?
  Posta yolu ile yollarmısınız

  • Aksel Bahce | Kas 18,2015

   Merhaba Sitemize Yapmış Olduğunuz Yorumda Dağ Çileği Sormuşsunuz Fakat Bizde Tohum Olarak Yoktur.
   5-6 Yaşında Fidan Olarak Bulunur.

   Konusunda Uzman Yetkili Ziraat Mühendislerimiz İle

   7/24 Telefon İle Veya

   Sitemiz Üzerinden Ücretsiz Skype Araması Yaparak Ulaşabilirsinz

   İletişim Bilgilerimiz

   Ayaşyolu No:102 Sincan-Yenikent/ANKARA

   Tel:0312 277 50 41
   Gsm: 0532 466 46 60
   Gsm: 0507 259 68 57
   E-mail: info@akselbahce.com.tr

 • murat | Ara 6,2015

  kocayemiş fidanı fiyatlarını öğrenebilirmiyim kapıda ödemeli

 • Icon Icon Icon Icon