asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Kızılcık Meyve Fidanı

Kızılcık Meyve Fidanı

Kızılcık Meyve Fidanı

kizilcik

Daha çok Karadeniz bölgesinde,nemli ve orman ikliminin olduğu yerlerde yetişen bir bitkidir. Meyveleri taze tüketildiği gibi;reçel, marmelat, ve şurubu da yapılır. C vitamini bakımından oldukça zengin ve antioksidan meyve özelliğinden dolayı kanser tedavisinde oldukça etkilidir.

800px-CornusMas_Fruits_01-vert

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Sıcaklık: Kızılcık meyveleri sıcakta çabuk olgunlaşır, irileşir, verim artar. Soğuklara dayanıklıdır. Ortam sıcaklığının minimum -37oC olduğu yerlerde zarar görmez. Bunun yanında, gölgeli yerlerden de hoşlanır, çok aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenir.

pr_01_374_max-vert

Su: Kızılcık yetiştiriciliğinde su, en belirgin ve sınırlayıcı faktördür. Mutlaka su ister. Taban suyuna orta derecede dayanıklıdır. Aşırı yağış, çiçeklenme ve hasat zamanını olumsuz etkiler. Nemli yerlerde meyve kalitesi artar.

meyvecilik8_clip_image012_0000-vert

Toprak: Toprak bakımından fazla seçici değildir. Orta bünyeli, derin ve geçirgen topraklarda daha iyi gelişir ve iyi meyve verir. Kireçli topraklara dayanıklı, tuza az toleranslıdır. Toprak PH’sının 6.4-7.4 olduğu yerlerde iyi sonuç verir. Deniz seviyesinden yükseltisi 0-80-160 m; 300-500 m; 700-1200 m olan kuşaklarda yetişir. En iyi sonuç ilk iki kuşakta olmakla birlikte 700-1200 m yükseltilerdeki özel alanlarda da rahatlıkla yetişebilir.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon