asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor Ceviz Fidanı

Fernor cevizi Fransız menşeli olup, yüksek rakımlı bölgelerimize dikimi yapılabilen bir çeşittir. Dikim yapılabilen rakım aralığı 50 ile 1800 metre ‘ dir. Yani deniz seviyesindeki bölgelerimizden başlayarak yüksekliği 1800 metre olan bölgelerimize kadar dikimi yapılabilen verimli bir ceviz çeşididir.

11feernor-vert

Fernor cevizi genetik özelliğinden dolayı yüksek rakımlı bölgelerde oluşabilecek İlkbahar ve Sonbahar dolarından zarar görmez.

Dişi çiçekleri yani meyve olacak çiçekler, Mayıs ayının başında açması sebebiyle, fernor cevizi ağacı ilkbahar geç donlarından zarar görmez.

Sonbahar da ise Kasım ayının başına kadar fernor ceviz ağacı kış dinlenmesine geçer. Bu da yeni sürgün dalların kapanması anlamına gelir. Bundan dolayı da gerek genç sürgünler gerekse de ağacın diğer bölgeleri sonbahar erken donlarından etkilenmez.

100_3763-vert

Kışın oluşacak -20-25 dereceye kadar olan donlar fernor ceviz ağacına zarar vermez. Soğuğa dayanıklı bir ceviz çeşididir.

Fernor Cevizinin Dikim Aralıkları

Fernor ceviz çit dikim sistemi yetiştiriciliğine uygun olup 4 X 8
5 x 7 metre aralıklarla dikilebilir.

**4 x 8 yani 4 metreye 8 metre aralıklarla dikim yapıldığında 10 dönüme; 312 adet dikilebilmektedir.

**5 x 7 yani 5 metreye 7 metre aralıklarla dikim yapıldığında 10 dönüme; 285 adet dikilebilmektedir.

Dikim aralıkları chandler ceviz ile aynıdır.

ceviz_fidani_nasil_dikilir-vert

İyi planlanmış ve bakımı yapılmış bir fernor ceviz bahçesinden 6-7 yaşında ağaç başına ortalama 20-22 kilo verim alınabilir.

Fernor ceviz Fransız orjinlidir.

Orta derecede kuvvetli ve yarı dik büyüyen çok verimli bir çeşittir.

Fernor cevizde Chandler ceviz gibi yan dallarda verimi iyidir.

Meyveler salkımlarda 1 ‘ li, 2′ li, 3′ lü ve 4’ lü şekilde olmaktadır.

fernor1-1024x499-vert

Fernor Ceviz Meyvesinin Özellikleri

Fernor ceviz meyvelerin ağırlığı ortama 12 gr’ dır.

İç randımanı %49 olup iç ceviz ağırlığı ortalama 6 gr’ dır.

Yağ oranı %51 ve protein oranı %20 dir.

Kabuktan ayrılması kolay olup ticari değeri olan bir ceviz çeşididir.

Lezzeti çok güzel olup kuru ve taze ceviz olarak tüketilmeye elverişlidir.

productsquare_fernor_20150930175334-vert

Doğru tozlayıcıları Franquette ve Fernette cevizidir

Eylül ayının sonlarına doğru hasat edilir.

Not: 1000 metre rakımı geçen her bölgemiz risk içermeyebilir. Ceviz çeşidini belirlerken rakımdan ziyade bölgedeki hava şartlarını dikkate almalıyız.

Bu türün ülkemizde en çok yetiştirdiği ve verim alınarak dikiminin yapıldığı yerler arasında yüksek rakımlı yerlerin olması ön bilgi olarak tescillenmiştir. Fernor ceviz fidanı deniz seviyesinden yüksekliği 1800 metre olan yerlere özgün bir tür olarak bilinmektedir. Bu türler bu alanlarda en verimli ürün veren türler arasında yer almıştır.

fernor-vert

Fernor Ceviz Fidanının bir özelliği de yüksek rakımlı yerlerde yetişmesine rağmen İlkbahar veya Sonbahar gibi iklim geçişlerinden zarar görmeyen bir tür olmasıdır. Türün özelliğine göre açılacak çiçekler ve yapraklanmalar Fernor ceviz fidanlarında Mayıs ayını bulmaktadır, bu sebeple İlkbahar da oluşabilecek don gibi doğa olaylarından etkilenmez.

Fernor Ceviz fidanlarının yüksek rakımlı yerlerde ekilmesinin sebeplerinden bir tanesi de, kış aylarında görülebilecek -20 ve -30 dereceye kadar zarar görmemesi ve soğuk havaya karşı direncinin çok olmasındandır. Ülkemizde her türlü iklim için yapılacak olan dikimlerde ceviz ağaçlarından yapılacak kazanımlar için tür seçimleri ve gerekli aşılamalar ürün için çok önemlidir. Bu sebeple bu alanda hizmet vermekte olan fidancılar ve toprak analiz uzmanları tarafından gerekli tüm bilgileri temin edebilirsiniz.

Fernor-ceviz-meyvesi-vert

Fernor Ceviz Fidanlarının dikimleri arazinin durumuna göre çeşitlilik gösterebilir. Bu tür dikimlerde önemli olan aşılama için hazırlanan zemin sonrasındaki dikim aralığıdır. Örnek verilmesi gerekirse ceviz dikimlerinde kişilerin beş metre aralıklı olarak dikimlerini gerçekleştirmeleri bu konuda büyük bir ayrıntıdır. Fernor Ceviz fidanlarından alınacak olan ürünler randıman olarak yüksek orana sahip ve yağ oranı yüksek olan türler arasında yer almaktadır. Ceviz türlerini seçerken kişisel olarak dikim yapacağınız yerin özelliklerini belirleyerek seçim yapmanız çok önemlidir.

24021-vert

Geç çiçeklenen Fransız çeşididir ve kesinlikle geç donların problem olduğu bölgelere tavsiye edilir.

Yan dalların meyve verme oranı yüksek ve güneş yanıklığına karşı dayanıklıdır. Fernor ağacı yarı dik şekilde gelişir. Meyveleri geç olgunlaşır, yüksek kalitede, açık renkli, mükemmel lezzettedir. Verimli bir çeşittir.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Fidan Satış Fide Satış Tohum Satış Gübre Satış

Konularında Uzman Müşteri Temsilcilerimiz İle

Görüşebilirsiniz...

Aksel Bahçe

You must be logged in to post a comment