asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Ezan çiçeği tohumu

Ezan çiçeği tohumu

EZAN ÇİÇEĞİ TOHUMU

Dona dayanıklı, çok yıllık, yayılarak genişleyen bodur süs bitkisi. Yaz kış yeşil.

Tohumdan ya da kök ayırma yöntemi ile üretilir. Çok yıllık ve donlara dayanıklı bitki, boyuna göre en büyük çiçekleri açan bitki olarak tanınır. Her çiçeğin çapı neredeyse 10 cm olup, pembe renklidir. Sonbahara dek bitkiyi terk etmeyen çiçekler sezon boyunca ekili oldukları alanı süsler. İnanılmaz dayanıklı, kontrol edilmez ise hızla yayılan, toprak altı sürgünlerinden kısa sürede filizlenip çiçeklenen bir bitkidir. Sınırlandırılmış çiçek tarhlarında baş döndüren bir görüntü alacağınız gösterişli ezan çiçeğinin yuvarlak toprak saksılardaki görüntüsü de göz alıcıdır.Her sürgünde 10 – 12 çiçeği aynı anda verir. Sadece 15 – 20 cm boylanan ve yanlara doğru genişleyen bitki, doğal görünümlü kaya bahçelerinin de aranan, kalıcı çiçekli süs bitkisidir.

** Özellik : Yaz kış yeşil olması sebebi ile çiçeklenen bodur bir yer örtücü olarak eşsiz ve değerlidir. Kayrak aralarına ya da yürüyüş yollarında derz aralarına ekilebilir. Bitki kısa sürede dikili olduğu alanı doldurup çiçeklenir.

Tohum ekimi

Bahar aylarında tohumdan ekimi yapılır. Doğrudan toprağa ya da üretim saksılarına ekilir.

Nasıl çimlendirilir ?

Çimlendirme için ön uygulama istemez. Hızlı ve kolay çimlenir.

Üretim saksılarına, nemli çimlendirme torfu doldurup tohumları yüzeye ekin. Tohumların üstüne ortalama 2 – 3 mm kalınlıkta elenmiş torf serperek kapak toprağı yapın. Sulayın ve elinizle hafifçe tohumların toprağa tutunması için bastırın.

Üretim saksısı nemini kaybetmemesi için şeffaf bir plastikle üstünü kapatabilirsiniz. 20 – 25 derecede tohumlar ortalama 14 – 28 günde çimlenir ve filiz başları topraktan gözükür. Çimlenme gerçekleşir gerçekleşmez saksıyı poşetten açarak havalandırın.

İlk gerçek yapraklarını verip, filizler elle tutulabilir boya geldiklerinde doğrudan kalıcı yerlerine ( eğer son don tehlikesi de geçmiş ve toprak ısınmışsa ) ya da daha geniş 9 cm çaplı saksılara, topraktan dikkatlice çıkartarak alınır. Bu şekilde aydınlık bol ışık alan bir yerde bitkileri fideleyin.

Bakımı ve diğer bilgiler

Geçirgen havalandırılmış bahçe toprağında sağlıklı gelişim gösterir. Güneşli, açık alanda güzel çiçeklenir. Drenajı yüksek  toprak ister.

Nerede yetiştirilir ?

Saksı yetiştiriciliğine uygundur. Bordürler, çiçek tarhlarına ekimi ve fide dikimi yapılabilir. Kayabahçelerine uygundur.

Diğer

Satışta olan tüm tohumların çimlenme testi yapılmış ve taze olarak paketlenmiştir.
Ekim zamanı : Şubat, Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Eylül, Kasım, Aralık
Dikim yeri : Bordür ve Tarhlar, Saksıya uygun, Kaya bahçesi, Yerörtücü, Kır bahçesi
Özelliği : Çok yıllık, Hızlı kapatan, Kolay yetişen, Uzun süre çiçekli, Yayılıcı örtücü, Şifalı, Az bakım ister
İklim ve konumu : Yarı gölge, Güneşli, Dona dayanıklı, Sahil kesimi, Kuraklığa dayanıklı, Sıcağa dayanıklı
Çiçeklenme zamanı : İlkbahar, Yaz
Çiçek rengi : Sarı
Türüne göre : saksı ve çiçek tarhı, Yerörtücü

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon