asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Domates Ve Hıyarda Seyreltme Ve Filiz Alma

Domates Ve Hıyarda Seyreltme Ve Filiz Alma

Domates Ve Hıyarda Seyreltme Ve Filiz Alma

koltuk alma-vert

Koltuk/ Doruk Alma/ Budama Veya Terbiye Nasıl Yapılır?

Yazın yapılan, çok basit ve büyük önemi olan bir işlemdir. Bu işlem sonucunda bitki örtüsü çoğalarak sebzelerin ağırlığına daha rahat dayanır ve onları daha iyi besler hale gelir. Bu işlem aynı zamanda badıç sayısını sınırlar ama onların olgunlaşma dönemine gelme şansını yükseltir.

Güzel Ve İri Sebzeler Elde Etmek

Bitkiler büyümeye başladığı an ve önemli bir gelişim söz konusu olduğu sırada yapılan bir işlemdir. Büyümelerini sağlamak amacıyla badıçlara daha çok bitki öz suyu gelmesi sağlanır. Bunun için yapılması gereken tek şey sadece yaprak taşıyan ince dalların bir kısmını yok etmektir. Bu işlemin diğer bir etkisi de ileri ki yıllarda meyve verecek kısımların yenilenmesini sağlıyor oluşudur.

seyreltme-vert

Domateste Budama / Koltuk Veya Doruk Alma/ Terbiye

Domateslerde, hava koşulları elverişli olduğu sürece çiçek üretimi ve gelişimi devam eder. İri domates toplayabilmek için, bir veya iki dalın gelişmesini tercih edin ki bitki öz suyu bunlarda yoğunlaşsın.

Nasıl mı yapılmalı ? Birkaç cm. uzunluğunun da olan her yaprağın koltuk altından çıkan sürgünleri alın. Birden çekerseniz, rahatlıkla koparlar.

Bodur domates çeşitlerin (kiraz / cherry domates ve armut domates…) koltuk alma işlemi gerektirmez.

Salatalıkta Budama/ Koltuk Veya Doruk Alma/ Terbiye

hıyar-vert

Sarmaşık dallı olanlar birbirinden farklı olan dişi ve erkek çiçekler taşır. İlk olarak öne çıkanlar erkek çiçeklerdir ancak meyve vermezler. Alt kısımları şişik (yumurtalık) olan dişiler, art arda yapılan budamalarla çıkmaları teşvik edilen 3. kuşak dallarda oluşur.

maxresdefault-vert

Salatalık
Salatalık fidesi için, tohumdan çıkan il 2 yapraklar hariç, 3-4 yaprak oluştuğunda, 1 cm üstünden gövdenin doruğunu alın. Salatalığın budanma işlemi burada biter.

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Icon Icon Icon Icon