DİKENLER TACI ( Euphorbia Milii )

Dikenler tacı ( Euphorbia milii )
Dikenler tacı ( Euphorbia milii ),  sütleğengiller ( Euphorbiaceae ) familyasından, çok yıllık, herdem yeşil, yarı sukulent ve  dikenli bir süs bitkisidir.  Halk arasında gelin kaynana çiçeği,  dikenli tac gibi adlarla da bilinir. Ilıman iklimlerde yetişir. Anavatanı Madagaskar adasıdır. Üçüz çiçeği ( Euphorbia  marginata ) ve Atatürk çiçeği / Ponsetya  ile de ayni cinstendir.

 

Bitkinin yaprak ve çiçekleri.

Euphorbia milii, sukulent ve dikenli  olduğu için kaktüsgillere benzer.  Ancak sütleğengillerden ( euphorbiaceae ) familyasına mensup  olduğu için yapraklarının içinde beyaz bir süt bulunur.  Dikenleri ise daha çok  tutunmaya ve su depolamaya yarar. Çiçek sanılan renkli ve gösterişli kısmı ise, brekte ( ya da brahte ) denilen çiçek sapı  yaprakcıklarıdır.  Kırmızı, beyaz, pembe ve sarı renklerde olur. Görevi böcekleri çekmektir.  Uzun süre  bitki üzerinde  kalır, parlak ve gösterişlidir.  Asıl çiçekleri küçük olduğu için dikkat çekmez.

Dikenler tacı, adından da anlaşılacağı gibi dikenli
ve yar sukulent bir bitkidir.

Dikenler tacı daha çok  iç mekanda yetiştirilir, ancak kışın  soğuk olmayan yerlerde bahçelerde  de yetişir.  Aydınlık, bol güneşli yerleri sever.  Fazla sulanırsa  yaprakları sararır ve dökülür, kök çürümeleri olur. Toprağı kurudukca sulanmalıdır.  Sıcağa ve soğuğa ( – 5 )  dayanıklıdır,  yazın öğle güneşinden korunması gerekir. Gölge yerlerde  dalları cılızlaşır ve çiçeği güzel  olmaz.

Dikenler tacı ( Euphorbia milii )

Dikenler tacı normal saksı toprağına dikilir ve  iki yılda bir toprağı ve gerekirse saksısı değiştirilir.  Çok büyük saksılarda büyümeye gideceğinden, fazla çiçek açmaz. Çarpık ve fazla dalları arasıra budanmalıdır. Bu sırada çıkan beyaz süt alerjik olduğu için dikkat etmek gerekir. Tohumla, çelikle ve kökten ayırma ile üretilir. Çelikler bir süre serin bir yerde bekletildikten sonra dikilmelidir.

 

Euphorbia milii

 

Euphorbia milii

 

Pembe çiçekli dikenler tacı.

 

Sarı çiçekli dikenler tacı

 

Kırmızı çiçekli dikenler tacı.

 

Beyaz çiçekli dikenler tacı

 

Beyaz çiçekli dikenler tacı

 

Bir adı da noel yıldızı euphorbia milii.

To top
WhatsApp Sipariş Ver
Size Yardım Etmemi İstermisiniz?
Merhaba
DİKENLER TACI ( Euphorbia Milii ) - Fidan - Fide - Tohum - Gübre
İle İlgili Size Yardım Etmemizi İsterimsiniz?