asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Cam Güzeli

Cam Güzeli

Cam Güzeli (Yeni Gine )

IMAG5037-vert

Familya Balsaminaceae
Botanik Adı Impatiens wallerana
Türkçe Adı Cam Güzeli-Kına Çiçeği
Ana Vatanı Hindistan, Çin,Malezya,Tropikal Afrika.

346531556_d53fffa966-vert

MORFOLOJİK ÖZELLİKLERİ

Habitusu Çok dallı yapıya sahiptir. Yazlık mevsimlik bir çiçektir.
Kök Yayılmış köklere sahip
Gövde Dallanmış gövde yapısı vardır.Etli ve yumuşak.
Yaprak Yuvarlak hatlı yapraklara sahip.Böbrek seklinde.Açık yeşil,yeşil ve bronz renkte yaprakları olabilir.
Çiçek Hemen hemen bütün yıl aralıksız ve bol açan kırmızı,beyaz,pembe ve turuncu renkli çiçeklere sahiptir.Çiçekler yalın kattır.Katmerli türleri de mevcuttur.
Meyve Elips şeklinde olup tohumlar olgunlaştığında meyveye dokunulduğunda tohumlar dışarı fırlar.
Tohum Tohum atıldığından 10 gün gibi kısa bir sürede çimlenir.

cam_guzeli_cicegi-vert

EKOLOJİK İSTEKLERİ

Sıcaklık Sıcağı fazla sevmeyen bir bitkidir.Az sıcak isterler(geceleri 10-16 C)
Nem Azda olsa nemli ortam ister.
Işık Yoğun güneş ışığı almayan aydınlık ortam ister. yarı gölge ortamları çok s sever.
Toprak Geçirgen,organik maddece zengin topraklarda iyi gelişir.

cam-guzeli-impatiens-walleriana-3da2c4-vert

ÜRETİM TEKNİĞİ

Tohum ve Çelikle

BAKIM ÖNLEMLERİ

Toprak devamlı nemli tutulmalıdır. 1.haftadan sonra 50gr gübre/100 lt su/hafta 2.hafta ve sonrası 100 gr gübre/100 lt su/hafta düzenli olarak gübrelenmeli ve toprak nemli kalacak şekilde sulanmalıdır.

PEYZAJ DÜZENLEMELERİNDE KULLANIMLARI

Aşırı güneşten, Hiç güneşsiz ve aşırı gölge gelişimin bozar. Az gölgeli ağaç ve çardak altı ya da (tül veya yarı şeffaf muşamba ile) filtrelenmiş güneş ışığı alabileceği bir yerde olmalı.

cam-guzeli-impatiens-walleriana-34a121-vert

Güneş
Doğrudan güneş ışığı isteyen bu bitkiyi güneş ışığına maruz bırakmak yaprakları için çok yararlıdır.Ancak Öğle vakti güneşinden şemsiyelerle veya tüller yardımıyla korunmalıdır. Evde çok güneş alan pencere yanında yetiştiriyorsanız, pencereden uzaklığına dikkat ederek öğle güneşinden korumak gerekir.Çok fazla soğuk ve sıcak havada bırakma çiçeğin yapraklarına ve köklerine zararlıdır.

Toprak
Kireçli toprak olmamalı, asidi de fazla olmamalı; hafif asitli olmalı. Suyu iyi sürdürmesi her bitkide olduğu gibi bunda da gereklidir. Hazır çiçeklerde kullanılan toprak karışımı çok iyidir ama her satın aldığımız aynı kalitede çıkmıyor. Bol lifli ve/veya bol perlitli olanları Yeni Gine için en iyisidir. İyi bahçe toprağı + torf karışımı da olur. Bahçe toprağınız iyi kalitede ise ve suyu çok iyi süzdürüyor ise bu da tek başına yeter. Saksı değişimi genellikle sıcak ayların başlangıcı olan nisanda yapılmalıdır.

cam-guzeli-impatiens-walleriana-a8c567-vert

Sulama
Çok sulandırmamak gerekir nemli olmalıdır. Toprağın kurumasını beklemeyin kurumaya başladıkça hafif hafif sulamalıyız. Kış aylarında bitki aşırı soğuktan korunarak çok az sulanmalıdır.Yaz aylarında ise bitkinin suya olan ihtiyacı artacağından bitkiye verilen suyun arttırılması gerekmektedir.Su toprağın her tarafına ulaştırılmalıdır.Bitkiyi sularken kullanılan kap her sulamada aynı ölçüde, sulamalar aynı günde ve aynı miktarlarda su dökülmelidir.

Besin Vermek
Suya karışan besinler verilebilir. Ne kadar sıklıkta olması besinin içeriğindeki azot fosfor potasyum oranına göre değişir. Yüzdeleri yaklaşık 5 – 5 – 5 gibi ise hafta bir, daha fazla ise ona göre daha az sıklıkta olmalı (aylık tavsiye edilen besinin suya karıştırma oranını azaltarak sıklığı 15 günlük olarak düzenlerseniz daha iyi olur).

Cam-Güzeli-Impatines-wallerianak-vert

Budama
Filizlenmeyen çiçekleri solmuş ve zayıf dalları keserseniz yaz boyunca tekrar tekrar filizlenir çiçek açar.

Yıkama Ve Sisleme
Her akşam yaprakların alt ve üst kısmını fısfıs yardımıyla ıslatın. Kuru kalırsa her türlü yaprak altı bitleri yaprakları mahveder. Bit tehlikesi yoksa arada sırada sisleme yapılmalı veya el fısfısı ile üzerine ve çevresine su püskürtülmeli.

Ömür
Uzun ömürlüdür. Tropikal bitkilerin dona dayanıksız türlerindendir. Kışın 5 dereceden soğuk olmayan bir yerde tutarsanız yapraklarını dökse bile ölmez, ilkbaharda yeşermeye başlar.

DSC01100-vert

Çoğaltılması

Cam güzeli bitkisinin gelişimi pek hızlı olmaz. Boyu çok fazla uzamaz.Tohumla ve tepe çeliği ile olur. Tohumlar geç çimlenip geç geliştikleri için mart ayı başında ekilmelidir. Mart ayında don tehlikesinin devam ettiği yerlerde don tehlikesi geçene kadar uygun iç mekanlarda tutulmalıdır. Veya tohumları yaz sonunda (eylülün ilk yarısında) ekin. Çelik almayı da bu zamanda yapın. Sonbahar ortalarına kadar az da olsa yeterince gelişip kendilerini kurtarırlar. İlkbahara kadar 10 dereceden düşük olmayan güneşli, çok aydınlık bir yerde muhafaza ederseniz çok yavaş bir şekilde gelişime devam ederler. 18 derece ve daha sıcak bir yerde büyüme daha hızlı olur. Çoğaltılması sırasında köklerinden ayrılan cam güzeli derhal ayrılan köklerinden başka bir saksının içine dikilerek çoğaltılır. Bu yönteme kökten ayırma yöntemi denilmektedir. Kökten ayrılan 2. bitkimiz en kısa zamanda büyüyerek çiçek açar ve diğer bitkide tekrar kök vermeye başlar.

pervane-cicegi-vinca-rosea-catharanthus-roseus-9d1e30-vert

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Fidan Satış Fide Satış Tohum Satış Gübre Satış

Konularında Uzman Müşteri Temsilcilerimiz İle

Görüşebilirsiniz...

Aksel Bahçe

You must be logged in to post a comment