asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Aslanağzı Resim Ve Video

Aslanağzı Resim Ve Video

Aslanağzı Çiçeği

Antirrhinum-pink-orange-yellow-flowers-and-buds-in-May-in-garden-in-Kingston-London-England-3-JR-vert

Sinirotgiller ailesine ait olan bir bitki çeşididir. Bahçelerimizi süsleyen çiçekler arasındadır. Pembe, kırmızı, lavanta, beyaz ve sarı gibi çeşitli renklerde salkım şeklinde oluşan çiçekleri vardır. Boyutu 40-80 cm kadar uzayabilir. Çiçeğin yaprakları mızrağımsı veya oval şeklinde oluşmaktadır. Aslan ağzı bitkisinin dallarının etrafı yoğun yapraklarla çevrilidir. Sapın çevresinde ise aslanağzı çiçekleri oluşmaktadır. Altta kalan çiçekler solarken üstte oluşan yeni tomurcuklar çiçek açmaya başlar. Dalların hepsinde bu süre uzun bir şekilde devam edebiliyor. Güneş gören alanlarda yetişen bir bitkidir.

sari_aslanagzi-vert

Aslan Ağzı genel olarak ilkbahar mevsiminin ortalarında çiçeklenmeye başlar, yaz mevsiminin sıcaklığı ile birlikte çiçeklenmesi son bulur. Bulunduğu iklime ve hava koşullarına göre çiçek açma dönemi yaz ortalarına bile denk gelebilir. Eğer dallardan birindeki çiçeklerin neredeyse hepsi açtıktan sonra uç kısımdaki çiçeklerin açmasını beklemeden o dalı keserseniz bitki yeni dallar meydana getirir ve yeniden çiçek verir. Sürekli çiçek açan bir aslanağzı türlerinin büyümeleri yazın sıcağın çok yoğun olduğu bölgede ve yoğun güneş alan ortamlarda bütün yaz kalabilir. Türünün bakımına ve özelliklerine göre yazın bitimiyle yeniden çiçek vermeye başlayabilir, çiçeklenmesine uygun olan iklim yerlerinde ise bütün kış çiçek vermeyi devam ettirebilir.

IMG_0517-vert

Bahçelerimizde yetiştirdiğimiz aslanağzını tam gölge gören alanda değil güneşi bol gören alanlarda yetiştirilmesi çok daha uygundur. Suyunu çok iyi süzebilen toprakları severler. Gübreye genel olarak ihtiyaç duymazlar. Fideleri ilk ektiğiniz zaman çok sık sulamanız gerekmektedir. Sulama sürelerini hava koşullarına ve toprağın özelliğine uygun olarak belirlemelisiniz. Budamaları genellikle uzun süreli yaşayabilen aslanağzı türlerinde yapılabilir. Sıcaklığın yoğun yaşandığı şehirlerde yaz bitiminde, diğer bölgelerde çiçek verme süreleri bittiğinde ya da sonbahar gelince dibe yakın olacak biçimde budama yapmanız gerekmektedir ki bu nedenle bitki tekrar sağlıklı şekilde yapraklar meydana getirebilsin

c14506-vert

Çeşitleri

Yüzlerce kültivarlara hibritlere göre değil,ortak özelliklerine göre şöyle sınıflandırılır:
1- Uzun boylu aslanağzının boyu 60 cm – 1 m arasındadır. Devrilmemeleri için değneğe bağlanmalıdır.
2- ota boylu aslanağzının boyu 60 cm – 30 cm arasındadır. Sonnet serisi ilkbaharda erken çiçeklenir.
3- Bodur aslanağzı 15 cm -30 cm arasındadır. Parkların süslenmesinde kullanılır.Çok çeşitli renklerde olup yoğun çiçeklenir.
4- Sarkıcı aslanağzı asılan saksılarda sarkıcı olarak yetiştirilir.

bh23-vert

Kışa Dayanıklılığı

Gerçek aslanağzı türünün doğal çeşitleri uzun ömürlü olup kışın ağır don olaylarında (-35 dereceye kadar ) dayanır.Özel yetiştirilmiş kültivarlarında soğuğa dayanıklılık farklıdır.En dayanıksız aslanağzı -12 dereceye kadar dayanır. Hibrit olan çeşitlerinde de aynı özellikler görülür.Bazı hibritler ağır kış soğuklarına dayanabilse bile kısa ömürlüdür.Çiçeklendikten sonra ölürler.Ayrıca uzun ömürlü olmalarına aldanmamak gerek. Yıllar geçtikçe yaşlandıkları için yaşama direnci ve soğuklara karşı dayanıklılıkları azalır.

aslanagzi-cicegi-resimleri_943831-vert

Çoğaltılması

Tohumların çimlenmesi için serin geceler gerekmektedir.İlkbaharda ekilecek ise tohum dikimi yapılmalıdır.Yaz sonunda sonbahar başlarında da ekilebilir.Hafif don olayları görülen yerlerde ve Ankara da yaz sonu sonbahar başı döneminde tohumlar ekilir.İlk kış diplerine yaprak çürükleri toprak karışımı yapılmalıdır ki soğuktan etkilenmesin. Kışın ağır don olayları görülen yerlerde ilkbahar başında tohumlar ekilir.Aslanağzı tohumlarının çimlenmesi için kuvvetli ışık gerekir.Toprağa gömülür ise çimlenme yüzdesi çok düşük olabilir. Hazırlanan toprağın öncesinde iyice sulanması gerekir. Sonra tohumlar serpilir üzerine de bolca suyun fısfıslanması gerekir.

aslanagzi-cicegi-resimleri_797266-vert

Çelikle çoğaltılması için dallar ince veya körpe olmamalı fakat fazla odunlaşmış da olmamalıdır.İki ayrı zamanı vardır.İlkbahar ortası ve yaz sonudur.Dalda çiçek tomurcukları varsa kesip atmalısınız.Tepe çeliği ve yarı olgun dal çeliği usullerindeki gibi kapalı şeffaf kutulara dalları dikip sulamayacaksınız. Toprağa çeliği koymadan önce yeterli nemlilikte olmalıdır.Yaklaşık 3 haftada köklenir.Sonra 2 hafta boyunca kapağı devamlı açık tutup sık sık sulanmalıdır.Sonra saksı yada bahçeye dikebilirsiniz.

Tohum yada çelikle çoğaltılan aslanağzı bahçede 20 cm aralıklarla dikilir.

aslanagzi-cicegi-resimleri_191515-vert

Hastalıkları

Esintisiz,rüzgarsız sık sulamak ve akşam sulamaları aslanağzı yapraklarında mantar hastalıklarına neden olur.Böyle bahçelerde ya hiç sulama yada çok gerekiyor ise sulamayı sabah öğle arasında yapılmalıdır

aslanagzi7-vert

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Fidan Satış Fide Satış Tohum Satış Gübre Satış

Konularında Uzman Müşteri Temsilcilerimiz İle

Görüşebilirsiniz...

Aksel Bahçe

You must be logged in to post a comment