Altuni Taflan

Altuni Taflan

Yeşil ve sarı benekli yapraklara sahip dekoratif bir süs çalısıdır.Altuni Taflanın odunsu bir yapısı vardır.Ilıman bölgelerde park ve bahçelerde üçlü beşli gruplar halinde veya çit bitkisi olarak kullanılır.Kötü bakım şartlarında panaşalı olan yaprak rengi yeşile dönüşür.Genellikle çelikle üretilir.
Boy Ve Çap Herdem yeşil 2-3 m ‘ya kadar boylanabilir.

Genel Özellikleri
Sürgünleri dört köşeli olup sürgünlere karşılıklı dizili tomurcuklar uzun ve yeşil renklidir.Dar yumurtamsı yapraklar 3-7 cm uzunluğunda deri gibi kalın , üst yüzü parlak,alt yüzü soluk yeşil ve kenarları ince dilimli dişlidir.Çiçekleri yeşilimsi beyaz renkte olup beş altı tanesi bir arada ve 3-5 cm uzunluğundaki bir eksen üzerinde toplanır. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.Açık karmen kırmızısı, kapsülü basık küre biçimindedir.Tırtıl ve küfe ‘ ye karşı hassastır.

altuni_taflan_1-vert

İklim Ve Toprak İstekleri
Taflanlar soğuk yörelerde yetişebildiği gibi sıcak yörelere de uyum gösterirler.Islak topraklara ,sıcağa , gölge ve güneşe toleransları ile kent bahçeleri ve sahil arazilerinde geniş kullanım yeri bulurlar.Güneşli ve gölgeli ,kuru ve rutubetli yerlerde ve çeşitli topraklarda yetiştirilebilirler.Ancak verimli humuslu kil topraklarını tercih ederler.

Budama Durumu
Budamaya nadiren ihtiyaç gösterirler.Çit olarak kullanıldığı durumlarda budamaya ihtiyaç gösterirler.Hassas olduğu için budama zamanına dikkat etmek lazımdır.
Üretim Tekniği
Yeşil Çelik ile üretilir.

altuni_taflan_2-vert

2 m ‘ye kadar boy, 1 m’ye kadarda çap yapabilirler.toparlak yapılıdırlar.Yaprakları epileptik ve serttir. Yaprakları altın sarısı olup çok dikkat çekerler.Geçirgen toprakları tercih ederler.Uzun süreli donu sevmezler.Yazında yarı gölge yerleri severler.Akdeniz iklimine dayanıklı, herdem yeşil bir bitkidir.Her türlü budama yapılır.

altuni_taflan_3-vert

Tüm bahçe çiçekleri ,saksı çiçekleri, balkon çiçekleri ,çam ağacı,limon servi,leylandi, mazı çit ve çalı bitkileri bulunur.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 
Meyve Fidanı Ankara

Icon Icon Icon Icon Icon