YILDIZ YASEMİN

Yıldız yasemin çiçeği  ( Trachelospermum jasminoides )

Yıldız yasemin, zakkumgiller ( Apocynaceae ) familyasından, herdem yeşil, ağaç formlu, sarılıcı, tırmanıcı  bir bitkidir.  Gerçek bir yasemin türü değildir. Yasemin, jasminium ( Oleaceae )  türlerine verilen genel bir addır.
Botanik adı Trachelospermum jasminoides  ( ya da  ‘Rhyncospermum jasminoides ) dir. Anavatanı  Uzak Doğu Asya ülkeleridir  ( Çin, Japonya, Kore ve Vietnam ). Yurdumuzun Akdeniz iklimi görülen kıyı kısımlarında, daha çok bahçelere dikilir. Soğuk geçen yerlerde saksıda yetiştirmek gerekir. Çok sevilen ve yetiştirilen bir peyzaj bitkisidir.  Budanarak istenilen form verilebilir.
Pervane çiçekli yasemin, çin yasemini, yalancı yasemin adları ile de tanınır.

Yıldız yasemin  yaz – kış yapraklarını dökmez.
Kırılınca dalından beyaz bir sıvı çıkar.

Yıldız yasemin zehirli bir bitkidir, Bu nedenle çiçeklerinden  çay yapılan, gerçek yasemin türleri ile karıştırılmamalıdır.  Bitkinin dalları kırılınca beyaz renkli, alerjik bir  süt salgılar. Yaz – kış yapraklarını dökmez,  deri gibi parlak ve gösterişlidir.  Yıldız şeklindeki çiçekleri beyaz renkli olup gerçek yasemin çiçeği gibi çok güzel kokuludur.

Yıldız yasemin, subtropikal iklimlerde yetişir,  güneşli yerleri sever. Yarı gölge yerlerde de yetişir. Toprak olarak iyi drenajlı, humusça zengin asitli  toprakları sever. Kuraklığa ve soğuğa kısmen dayanıklıdır.
Yıldız yasemin kolay kolay tohum vermez. Bu nedenle daha çok  çelikle ve daldırma ile üretilir.

Yıldız yasemin çiçeleri pervane şeklinde olup güzel kokar.

 

Yıldız yasemin çiçekleri çok güzel kokar.

 

Yıldız yasemin, pervane çiçekli yasemin olarak da bilinir.

 

Yıldız yasemin,  çok yıllık, sarılıcı, tırmanıcı bir bitkidir. İlkbaharda yoğun çiçek açar.

 

To top
WhatsApp Sipariş Ver
Size Yardım Etmemi İstermisiniz?
Merhaba
YILDIZ YASEMİN - Fidan - Fide - Tohum - Gübre
İle İlgili Size Yardım Etmemizi İsterimsiniz?