asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Yeni Dünya Fidanı

Yeni Dünya Fidanı

Yeni Dünya Fidanı

IMG_2795-vert

Yenidünya(Malta Eriği) Aşılı Çukurgöbek Çeşididir.

Fidanlarımız 3 yaşlıdır.

İklim isteği

Yenidünya (Malta Eriği) yetiştiriciliği için en uygun iklim, hava sıcaklığının donma noktasının altına düşmediği, sıcak ılıman iklimdir. -3°C ’de çiçekler ve meyveler zarar görmeye başlar. Meyvenin olgunlaşma zamanı olan Nisan, Mayıs aylarında, yaz sıcaklarının erken başlaması ve hava sıcaklığının 30°C’nin üzerine çıkması, meyveler üzerinde güneş yanıklarının meydana gelmesine neden olur. Şiddetli rüzgar, tozlanma ve döllenme üzerinde olumsuz etki yaparak verimi azaltır.

Eriobotrya_japonica_JPG1b-vert

Bu ürünü ev ortamında 20-25 litrelik saksılarda rahatlıkla yetiştirebilirsiniz.

Malta Eriği yetiştiriciliği hakkında daha detaylı bilgi için tıklayın…

Fidan gönderimi özel tasarımlı karton kutularla fidan zarar görmeyecek şekilde yapılmaktadır.Anlaşmalı olduğumuz kargo şirketleri ile %65 indirimli gönderim yapmaktayız.

malta eriği-vert

Vitaminler

A vitamini 1528 IU
C vitamini 1 mg.
Niasin 0.2 mg.
B6 vitamini 0.1 mg.
Folik asit 14 mcg.

IMG_1831-vert

Mineraller

Kalsiyum 16 mg.
Potasyum 266 mg.
Fosfor 27 mg.
Magnezyum 13 mg.
Demir 0.3 mg.
Çinko 0.1 mg.
Selenyum 0.6 mcg.

Yenidünya meyvesi, yüksek oranda A vitamini içerir. Eti ve kabuğunun rengi, meyvenin A vitamini kaynağı karoten yönünden zengin olduğunu gösterir. Ayrıca B ve C vitaminleri; fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir.

SAĞLIĞIMIZA YARARLARI

Yukarıda açıkladığımız gibi yenidünya meyvesi, pek değerli besin maddelerini içermektedir. Bunun yanı sıra;

* Ağacın yaprakları tanen içerir ve peklik vericidir: Bu tıbbi etkiyi sağlamak üzere ağacın taze ya da güneş ışığı almayan havadar bir yerde kurutulmuş yapraklarının üzerine kaynar su dökülüp 10-15 dakika kadar demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. İshal durumunda, tehlikesiz ve etkili olan bu infüzyondan günde 2-3 su bardağı içilebilir

Yaprağının suyu ishale iyi geliyor

Ağacın yaprakları tanen içerir ve peklik vericidir. Malta eriğinin bitki çayı şeklinde demlenen yaprakları oldukça yarar bir ishal kesicidir. Bu tıbbi etkiyi sağlamak üzere ağacın taze ya da güneş ışığı almayan havadar bir yerde kurutulmuş yapraklarının üzerine kaynar su dökülüp 10-15 dakika kadar demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. İshal durumunda, tehlikesiz ve etkili olan bu infüzyondan günde 2-3 su bardağı içilebilir.

Diyet yapanlarında beslenme programlarına dahil edebileceği Malta eriği, yüksek lif oranı ile kilo verme sürecine destek veren meyvelerdendir. Kan şekerinin yavaş bir şekilde yükselmesini sağlayan lifler aynı şekilde düşüşü de yavaşlattığından ani acıkma krizlerini önlemektedir. Tokluk hissinin uzun süreli olmasını da sağlayan lifler, ağırlıklarının birkaç katı su emerek şişer. Malta eriği de yüksek lif oranı ile bir porsiyon tüketildiğinde hem çok yararlı hem düşük kalorili hem de uzun süre tok tutan bir öğün yerine geçecektir. Bu nedenle diyet yapanların ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin düzenli olarak tüketmesi faydalı bir meyvedir.

Besin Değeri

Yenidünya meyvesi, eti ve kabuğunun turuncu renginden de anlaşılacağı A vitamini deposu ve karoten yönünden oldukça zengindir. Ayrıca B ve C vitaminleri; fosfor, potasyum ve kalsiyum gibi mineral maddeler ve şeker yönünden de zengindir. Bu nedenle diyabet hastalarının ölçülü tüketmesi gereken meyveler arasında bulunmaktadır.

Yeni Dünyanın Yararları

Pek değerli besin maddeleri içeren meyve, göz ve cilt sağlığına önemli faydalar sağlar. Lif ve pektin yönünden de iyi bir kaynak olan yenidünya, sindirim sisteminin de dostu olduğundan bağırsakların çalışmasında etkilidir. Antioksidan etkilere sahip flavonoidler nedeniyle hücre hasarını önlüyor, kalp hastalıklarına karşı koruyor. Yenidünya ayrıca, antioksidanların etkilerini artıran malik asit ve B grubu vitaminler yönünden de son derece zengin olduğundan kansızlık için de birebirdir. Bunun yanı sıra;

Ağacın yaprakları tanen içerir ve peklik vericidir. Bu nedenle ağacın taze ya da güneş ışığı almayan havadar bir yerde kurutulmuş yapraklarının üzerine kaynar su dökülüp 10-15 dakika kadar demlendirilerek bir infüzyon hazırlanır. İshal durumunda, tehlikesiz ve etkili olan bu infüzyondan günde 2-3 su bardağı içilir.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon