asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Çuha Çiçeği Fidesi Süs Bitkisi

Çuha Çiçeği Fidesi Süs Bitkisi

Primula Acaulis Çuha Çiçeği, Saksıda

  • Bir adet ürün gönderimi yapılacaktır.
  • Bakımı kolay bir bitkidir.
  • Aşırı soğuk ve sıcak yerlerden yaprakları zarar görür.
  • Hava akımlarından kolay etkilenen bir bitkidir.
  • Kış aylarında bitki aşırı soğuklardan korunmalıdır.
  • Besin bakımından zengin toprakları çok severler ve gelişimler çok iyi olur.
  • Saksıda ve balkonlarda rahatlıkla yetiştirilebilen bir bitkidir.

çuha çiçeği   primula avuç içine sığabilecek kadar ufuk saksıda.çiçekli halde

Çuha Çiçeği Nedir?

Bir zamanlar kökleri için yetiştirilen, çuha çiçeği (Oenothera) tohumları da kullanılan bir bitkidir. Ayrıca güzelliği ile estetik amaçlara da uzun dönemlerden beri hizmet vermektedir. Latince adıyla Oenothera’nın, sarı, beyaz veya pembe renkte büyük, çanak benzeri çiçeklerinin her biri dört taç yaprakla süslüdür. Çuha çiçeği, çekici çiçeklerini sadece günün geç saatlerinde gösterme alışkanlığından ötürü farklı bir yapıdadır.

Çuha çiçeğinin kökeni çok eski zamanlara dayanmaktadır. Çuha çiçeği, Kuzey Amerika’ya özgüdür (1), ancak 1600’lü yıllarda Avrupa’da da yetiştirilmeye başlanmıştır, bilim insanları günümüzde bu yörelerin de bitki örtüsünde doğallaştırıldıklarını göstermektedirler. Bitki ayrıca dünyanın birçok başka bölgesine de Amerika’dan götürülüp yetiştirilmiştir.

Çuha çiçeği özellikleri bitkinin türüne göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Çeşitliliğe bağlı olarak, bu bitki, altın şamdan takma adıyla da bilinmektedir. Çuha çiçeği, yıllık veya uzun ömürlü bitkiler arasında yer almaktadır. Bazı çeşitler, 182 cm yüksekliğe ve 60 cm genişliğe ulaşabilmektedir, diğer başka türler ise toprak çeşidine bağlı olarak dik bir büyüme alışkanlığına sahiptir. Bazıları oldukça kokulu olan çeşitler, bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Çuha çiçeğinin düzinelerce farklı çeşidi vardır. Çuha çiçeği, Oenothera Biennis L., 180 cm’e kadar büyüyebilir. Bu bitkinin üretimi, ikinci yılındaki büyük, limon sarısı çiçekleri tarafından süslenen ilk yıl oluşan yaprak sapları ile tamamlanmaktadır. Diğer yandan, O. Berlandieri, ya da Meksika çuha çiçeği, yayılan çok yıllık bitki türlerindendir. Yaklaşık 45 cm yüksekliğe kadar büyüyebilmektedirler. Missouri, Nebraska, Kansas, Oklahoma, Teksas ve Meksika’ya özgü olan bu bitki, minimum su ve bol güneş ile çorak topraklarda dahi yetişmektedir.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon