ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR

Şubat ayı sonunda çiçeklenmeye başlayan çilekler yaz ve sonbahar aylarında hasat vermektedir. Tüm çilek fidesi fiyatları birbirine yakındır. Çilek fideleri poşette tüplü olarak satışa sunulur. Yani yıl içinde istediğiniz zaman dikim yapabilirsiniz. Yüksek verimli çilek fidesini hemen satın alın ve adresinize kısa sürede yollayalım. Çilek özellikle bahar ve yaz aylarında en çok tercih edilen meyveler arasındadır. Çilek yetiştiriciliğinin seralara da uzanmasıyla birlikte ülkemizde 12 ay çilek hasadı mümkün hale geldi. Çilek fidesi satın alarak sizler de bahçelerinizde çilek yetiştirmeye başlayabilirsiniz. Taze olarak tüketebileceğiniz gibi çileği reçel ve marmelat şeklinde de tüketebilirsiniz. Çilek kurabiye ve pasta süslemelerinde de yoğun olarak talep gören bir meyvedir. Çilek fidesi dikimini ülkemizin her bölgesinde yapabilirsiniz.Ancak dikim yaparken rüzgarsız havaları tercih etmeniz önemlidir. Gıda ve kozmetik sektöründe de kullanılan çileği dikerken toprağın mineral açısından zengin ve tavlı olması gerekir. Çilek yetiştirmek çok zahmetsiz bir iştir. Yıl boyu çilek verir. Rakım’ın 600 m ve üzerindeki soğuk bölgeler için uygundur. Kokulu aroması yüksek bir çeşittir. Nakliyeye dayanıklı olup çabuk erimez, çabuk bozulmaz. Hastalıklara dayanıklılığı üst düzeydedir. Verimi yüksektir. Lezzet ve aroması yüksektir.

  İsterseniz WhatsApp Üzerinden Ulaşabilirsiniz.

[su_accordion][su_spoiler title=”Çilek Fidesi” open=”yes” style=”default” icon=”plus” anchor=”” anchor_in_url=”no” class=””]Çilek yetiştiriciliğinde en ideal toprak; pH 6,5-7 olan, su tutma kapasitesi düşük, kumlu tınlı hafif bünyeli topraklardır. Yetiştiricilik yapılacak toprak hastalıklar ve nematod yönünden temiz olmalıdır. Dekara 4-5 ton yanmış çiftlik gübresi verildikten sonra toprak fumige yada solarize edilmelidir. Toprak fumigasyonundan sonra dekara 50 kg 15:15:15 veya 50 kg potasyum sülfat, 10-15 kg hesabıyla saf azot ve triple süper fosfat ilave edilerek toprağa iyice karıştırılmalıdır. Masuralar 60-70 cm genişliğinde, 25-30 cm yüksekliğinde olmalı ve büyük arazilerde karık pulluğu, küçük alanlarda ise elle yapılmalıdır.[/su_spoiler][/su_accordion]

[su_accordion][su_spoiler title=”Çilek Yetiştiriciliği” open=”no” style=”default” icon=”plus” anchor=”” anchor_in_url=”no” class=””]Çilek bahçesi kurmak için kullanılacak fideler mutlaka özel bir fidelikte üretilmelidir. Fide parseli hastalık ve zararlılardan ari olmalıdır. Çilek fide üretimi için dikimler bölgelere göre değişmekle birlikte genellikle mart-nisan aylarında frigo bitkiyle yapılır. Bitkiler hazırlanan düz araziye 1 x 1 metre aralık ve mesafede dikilir. Dikimler kökler 8-10 cm’den kesilip %0.1′ lik Benlate çözeltisine batırıldıktan sonra yapılmalı ve ardından can suyu verilmelidir. Fide üretiminde sulama yağmurlama sulama olmalıdır.[/su_spoiler][/su_accordion]

[su_accordion][su_spoiler title=”Toprak Hazırlığı” open=”no” style=”default” icon=”plus” spike=”” spike_in_url=”no” class=””]

1- Yaz Dikimi : Frigo fidelerde temmuz-ağustos aylarında yapılır. Frigo fide, fidelikten aralık-ocak aylarında sökülerek temizlenen Benlate ile ilaçlanan 2 C’ de soğuk hava depolarında saklanmış olan fide tipidir. Soğuk havadan çıkartılan frigo fideler bir gece suda bırakılmalı, serin saatlerde dikim yapılmalıdır. Dikim 30 x 35 cm aralık ve mesafelerde üçgen şeklinde yapılır. Dikimden sonra bitkiler günde 2-3 defa olmak üzere 15-20 gün üstten sulanmalıdır. Aksi halde sıcak yaz günlerinde fidelerin tutması güçleşir. Dikimden hemen sonra açan çiçekler ve kollar koparılır. Bunun amacı bitkinin daha kuvvetli büyümesini sağlamaktır. Bu dikim sisteminde dekara 6.000-7.000 fide kullanılmaktadır. Bir dekardan 5-7 ton ürün alınabilmektedir.

2- Kış Dikimi : Kışları ılık geçen yerlerde (Akdeniz) ekim-kasım aylarında taze fidelerle yapılan dikim şeklidir. Fide kökleri 8-10 cm kalacak şekilde ve taç tuvaleti 2-3 genç yaprak olacak şekilde yapılır. Fideler % 0.1 ‘ lik Benlate çözeltisine 5-10 dakika batırılıp, açılan çukurlara tam kök boğazı hizasında dikilir. Dikimden sonra bolca can suyu verilir. Dikim 25 x 30 cm aralık ve mesafelerde üçgen şekilde yapılır. Dekara 7.000-8.000 fide dikilir. Verim oldukça düşüktür. Birinci yıl 1-1.5 ton ikinci yıl 4-5 ton ürün alınabilir.

3-İlkbahar Dikimi: Kışları soğuk geçen bölgelerde genellikle nisan ayında yapılan dikim şeklidir. Bu dikimde frigo fideler kullanılır. Bu bitkiler mayıs ve haziran aylarında az miktarda çiçek açarak meyve verir. Ancak esas ürün ertesi yıl alınır.

4- Sonbahar Dikimi : Fidelikten sökülen taze fidelerle eylül ayında yapılan dikim şeklidir. Bu dikimde erken meyve elde edilmesine karşın, meyve verim ve kalitesi düşük olur. Ayrıca Akdeniz Bölgesinde eylül ayı sıcak olduğundan fidelerin tutma oranı düşük olmaktadır. Bu dikimde yetiştiricilik örtü altında yapılmalıdır. Bitkiler erken çiçek açmakta ve kış aylarında meydana gelen donlardan zarar görebilmektedir.

[/su_spoiler][/su_accordion]

Çilek yetiştiriciliğinde çeşit seçimi büyük önem taşır. Her çeşit her bölgede iyi sonuç vermez. Sofralık ve sanayi çeşitleri farklı olduğu gibi, sera ve açıkta yetiştiricilik içinde çeşitler farklıdır. Halen yetiştiriciliği yapılan ve yetiştirilmesi önerilen bazı çeşitler şunlardır: Pocahontas, Dorit (216), Douglas, Chandler, Seascape, Camarosa, Honeoye, Oso Grande ve Sweet Charlie.

[su_button url=”https://akselbahce.com.tr/urun-katagori/sebze-fidesi-cesitleri/cilek-fidesi/” size=”10″ desc=”GÖRMEK VE SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYINIZ”]ÇİLEK FİDESİ ÇEŞİTLERİMİZ[/su_button]

İSTENİLEN MİKTARDA

T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarafından Sertifikalandırılmış Çilek Fidesi Çeşididir.

Albion Nötr Gün Çilek Fidesi Yani Yediveren Çilek Fidesi Çeşididir.

Çilek Fidesi Sertifikalı Olduğunda Dolayı Devletten Yetiştiricilik Desteği Alınabilmektedir.

Sertifikalı  Çilek Fidesi Sulama ve Bakımı

Sulama : Çilek suyu seven bir bitkidir. Ama aşırı sulama taban suyunun yükselmesine ve topraktaki tuzluluk oranını arttırarak ters etki gösterebilmektedir. En uygun sulama yöntemi damlama olmak ile beraber, yağmurlama sulamada yapılabilir. Sulamada önemli bir noktada drenajın iyi ayarlanmasıdır. Drenaja önem verilerek bitki kök bölgesinin havadar ve tuzu az olması sağlanmalıdır.( Meyve çürüklüğü görülen bölgelerde damlama sulama tavsiye edilmektedir.)

Bakımı : Dikimden sonra ilk bir ay bitkideki çiçek ve kollar kesilir daha sonraki zamanlarda ise sadece kol temizliği yapılır. Yaz dikiminde sulama, gübreleme, kol temizliği, hastalık ve zararlılar ile mücadele yapılır. Kış dikiminde de gerekli bakım işlemleri yapılmalıdır aksi taktirde verimde düşüş görülebilmektedir. Yabancı ot savaşında bitkilere zarar vermeyen ilaçlar seçilmelidir.  Yetiştiricilik yapılan alandaki toprak 2 – 3 yılda bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Dekara 3 – 4 ton iyi yanmış çiftlik (hayvan) gübresi ile taban gübresi toprak ile karıştırılarak verilir. Gübreleme (damlama gübreleme) suya bağımlı olarak yapılmalıdır. ‘’Az su az gübre, çok su çok gübre’’ şeklinde gerçekleştirilmelidir. Gerektiğinde yapraktan uygulanılan gübreler kullanılabilir. Gübreleme yapılmadan önce araziden alınan toprak örnekleri ile toprak analizi yaptırılıp ona göre gübreleme yapılmalıdır.

Çileğin meyvesi çok nazik bir yapıya sahiptir. Çileğin hasat, ambalaj ve taşınmasında çok titiz davranılması gerekmektedir. Hasada günün erken saatlerinde (8-10) yapmalıyız. Çileğin hasadını meyveden tutmadan baş parmak ve sonra gelen 2 parmak ile meyve el ayası içerisine alınarak tırnakla sapı 1 cm kadar kalacak şekilde kesilmeli veya koparılmalıdır. Daha sonra nazik bir şekilde ambalaja konulmalıdır.

Sertifikalı Albion Çilek Fidesi Verimi

1. Yıl : 4 ton çilek

2. Yıl : 5 ton çilek

3. Yıl : 4 ton çilek verimi alınır.

[su_accordion][su_spoiler title=”” open=”no” style=”default” icon=”plus” link=”” hook_in_url=”no” class=””]ALBİON ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO ALBİON ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO RUBYGEM ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
RUBYGEM ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO MONTEREY ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
MONTEREY ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
KABARLA ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO KABARLA ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
SWEET CHARLİE ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO SWEET CHARLİE ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
CAMAROSA ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
FRİGO CAMAROSA ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
YEDİVEREN ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
VERTİ ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
YEDİVEREN ALBİON ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR[/su_spoiler][/su_accordion]

To top
WhatsApp Sipariş Ver
Size Yardım Etmemi İstermisiniz?
Merhaba
ÇİLEK FİDESİ AFYONKARAHİSAR
İle İlgili Size Yardım Etmemizi İsterimsiniz?