asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Bellis Papatya

Bellis Papatya

Bellis Papatya

Güneşli alanları seven bu bitkiler yarı gölge alanlarda da yetişebilir. Yaprakları her iki yüzüde tüylüdür. Çiçekleri pembe,kırmızı,beyaz renklerde ve Mart-Ağustos ayları arasında bitki üzerindedir. Humuslu topraklar büyümesi için uygundur.

Genel Özellikleri : Bellis ismi latincede çayır bitkisi anlamına gelmektedir.Türkiye’de doğal olarak bulunmaktadır.Alçak boylu otsu tipte bodur bitkilerdir.Yaklaşık olarak 10-13 cm boylanmaktadır.Gövdeleri tüysüzdür.Çiçekleri bir tablo üzerinde ,toblo kenarları beyaz veya pembe,orta kısmı sarıdır.Kuzey yarım kürede çeşitli bölgelerde yaygın olarak yeişmektedir.

Üretimi : Bol kardeşleme yaptığı için kökten ayırma ile kolayca üretilmektedir.Çiçeklenme bittikten sonra ayırma işlemi yapılmalıdır.Genellikle tüm bellislerekim ayında sökülür ve kökleri ayrılarak çoğaltılır.

Ekolojik İstekleri : Aydınlık ve havadar yerlerden hoşlanır.Günbeşli yerlerde , humusça zengin ve fazla geçirgen olmayan killi topraklarda yetişir. Büyük çiçekli kültür formları donlardan korunmalıdır.En kaliteli çiçeklenme 18  °C gündüz, 8 °C gece sıcaaklığında gelişen bitkilerden elde edilmiştir. Eğer tam bu sıcaklık sağlanamıyorsa bitkiler 10 – 4  °C de tutulmalıdır. Sıcaklık artışında çiçek oluşmaz, oluşanlarda dökülür. Kış yetiştiriciliğine uygun bir bitkidir. Nisandan sonra sıcaklık kontrolu altında tutulamdığı için yetiştirmek zorlaşmaktadır.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon