asma
elma
goji bery
erik
kiraz
seftali
domates

Akasya Ağacı

Akasya Ağacı

Akasya Ağacı

akasya-vert

Akasya ağacı ve çiçeği :Baklagillerden; bir çeşit süs ve gölge ağacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri kullanılır. Salkım ağacı da denilen, akasya tohumu küçük yapraklı, dalları sarkık ve salkım çiçekli 9–10 metre boyunda bir ağaçtır. Güzel görünüşü ve akasya kokusu nedeniyle süs ağacı olarak dikilir.

Akasya ağacı özellikleri : Sıcak ılıman ve yarı tropikal bölgelerde doğal olarak yetişir. Bitki genellikle hep yeşil yapraklı ağaç ve ağaççıktır. Çok değişik formları bulunan akasyanın çiçekleri sarı, beyaz, kırmızı renkte olabilmektedir. Çiçekler genellikle başak ve ya toparlak baş biçimindedir.

akasya ağacı-vert

Akasya bahçelerde süs bitkisi olarak yetiştirilir. Tanen bakımından çok zengindir. Çiçeklerinin bileşiminde uçucu yağ olduğu için parfümeri sanayide önemli bir yeri vardır.

Akasya ağacının faydaları : Akasya ağacı çiçekleri yaprakları kurutularak kullanılır. Kuru akasya yaprağı kaynatılıp içilirse vücudu terletir ve soğuk algınlığına iyi gelir.

– Nefes darlığını giderir
– Astım şikayetlerini azaltır.
– Hafif mikrop öldürücüdür.
– Safrayı arttırır.

Akasya ağacı nasıl kullanılır : Akasya çiçeği suda kaynatılarak vücudu rahatlatan ve zihinsel yorgunluğu gideren akasya çayı olarak tüketilmeli. Akasyanın türü olan Acacia catechu’nun odununun suda kaynatılmasıyla Kadı hindi denen bir madde elde edilir. Bu madde tıpta, kumaş boyamada ve deri sepetlemesinde kullanılır. Acacia arabica ve Acacia seneğal türlerinden Arap zamkı elde edilir.

Akasya ağacının zararları ve yan etkileri : Yaprakları fazla miktarda alınırsa hafif zehirlenmelere neden olabilir.

Bütün Sorularınızı WhatsApp Hattımızdan Ziraat Mühendislerimize Ücretsiz Mesaj Atarak veya Arayarak İletebilirsiniz .

 

Icon Icon Icon Icon Icon