LAVANTA

Diğer İsimleri : Lavandula, Lavandar, Lavande

Botanik Bilgi : Ballıbabagiller familyasındandır. Lavanta en çok 1 metre kadar boylanabilir. Gövdesi dört köşe kesitli, yeşil renkli ve hoş kokuludur. Ancak bitkinin ikinci yılında gövde odunsulaşır. Grimsi yeşil renkli, ince uzun ve hoş kokulu yaprakları vardır. Uzun sapların ucunda seyrek başaklar oluşturarak yaz aylarında açan, çok kokulu, lavanta mavisi renkli çiçekleri vardır. Bitkinin gövde, yaprak, sap ve çiçeklerine özel kokusunu veren bunların üzerinde bulunan küçük yıldızsı tüyleridir. Lavantanın sonbaharda olgunlaşan küçük meyvelerinin her birinde, dörder adet fındıkçık şeklindeki tohumu yer alır.

Yetiştirildiği Yerler : Anayurdu Akdeniz havzası olan lavantanın 20 kadar türüvardır. Bu türlerden bazısı ülkemizde de yetişmektedir.

Bilinen Bileşimi : İçinde organik asitler bulunan uçucu yağ ile glikozitler, alkaloitler ve tanen gibi maddeleri içerir. Bu uçucu yağın damıtılmasıyla lavanta esansı (lavantayağı) elde edilir.

Toplanması – Saklanması : Drog olarak kullanılan çiçekler, Temmuz-Ağustos aylarında henüz tomurcuk halinde iken toplanmalıdır. Saplarıyla birlikte toplanan çiçekler, demet halinde bağlanıp gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra çiçekler saptan ufalanarak ayrılır.

Kullanıldığı Yerler : Lavanta esansı (lavantayağı) parfümeri endüstrisinde önemli bir hammadde olarak kullanılır. Ayrıca küçük keseler içinde aralarına yerleştirildiği çamaşırlara çok hoş, iç açıcı bir koku kazandırır. Uykusuzluk çekenler, lavanta içerikli yastıklar kullanmayı denemelidirler.

Lavanta Yağının Faydaları : Biraz pamuk yardımıyla yüz temizlenirse akneli cildi temizler. Ağrıyan yere sürülüp elle hafif masajlar yapılırsa romatizma, burkulma ve kırık yerlerinin ağrılarında rahatlatıcıdır.

Faydaları 

Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir.

İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır.

Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.

Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur.

Uykusuzluk halini giderir.

Kusma refleksini bastırır.

İdrar söktürücüdür. Böbrekleri temizler.

Kullanım Şekli 

Çay : Kurutulmuş sürgün ve çiçeklerden 1 tatlı kaşığı alınıp üzerine 1 bardak kaynar su dökülerek ve 10-15 dakika süreyle demlendirilerek çay elde edilir. Bu çaydan, günde üç kez birer bardak içilir.

Bonya : 60-70 gr lavanta çiçeği, 2-3 litre suya eklenir, kaynama derecesine kadar ısıtılır, 10-15 dakika demlendikten sonra süzülür ve banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 15-20 dakikadır. Bu banyolar özellikle, kan basıncı düşük olan kişileri rahatlatır, canlılık kazandırır. Sinirli kişiler, dengeleyici bir rahatlığa kavuşur.

Kategori: Lavanta Adana, Lavanta Adıyaman, Lavanta Afyon, Lavanta Ağrı, Lavanta Aksaray, Lavanta Amasya, Lavanta Ankara, Lavanta Antalya, Lavanta Ardahan, Lavanta Artvin, Lavanta Aydın, Lavanta Balıkesir, Lavanta Bartın, Lavanta Batman, Lavanta Bayburt, Lavanta Bilecik, Lavanta Bingöl, Lavanta Bitlis, Lavanta Bolu, Lavanta Burdur, Lavanta Bursa, Lavanta Çanakkale, Lavanta Çankırı, Lavanta Çorum, Lavanta Denizli, Lavanta Diyarbakır, Lavanta Düzce, Lavanta Edirne, Lavanta Elazığ, Lavanta Erzincan, Lavanta Erzurum, Lavanta Eskişehir, Lavanta Gaziantep, Lavanta Giresun, Lavanta Gümüşhane, Lavanta Hakkari, Lavanta Hatay, Lavanta Iğdır, Lavanta Isparta, Lavanta İstanbul, Lavanta İzmir, Lavanta Kahramanmaraş, Lavanta Karabük, Lavanta Karaman, Lavanta Kars, Lavanta Kastamonu, Lavanta Kayseri, Lavanta Kilis, Lavanta Kırıkkale, Lavanta Kırklareli, Lavanta Kırşehir, Lavanta Kocaeli, Lavanta Konya, Lavanta Kütahya, Lavanta Malatya, Lavanta Manisa, Lavanta Mardin, Lavanta Mersin, Lavanta Muğla, Lavanta Muş, Lavanta Nevşehir, Lavanta Niğde, Lavanta Ordu, Lavanta Osmaniye, Lavanta Rize, Lavanta Sakarya, Lavanta Samsun, Lavanta Şanlıurfa, Lavanta Siirt, Lavanta Sinop, Lavanta Sivas, Lavanta Şırnak, Lavanta Tekirdağ, Lavanta Tokat, Lavanta Trabzon, Lavanta Tunceli, Lavanta Uşak, Lavanta Van, Lavanta Yalova, Lavanta Yozgat, Lavanta Zonguldak
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.