Kasımpatı(Krizantem)

Sayısız çeşitleri olan güzel bir çiçektir. Sonbaharda açan ömürlü türlerinin çiçekleri çok iridir. Kasım-patı çiçeklerinin rengini saymaya imkan yoktur, bunu ancak çiçekçilerin kataloglarında bulmak mümkün olur.

acik-pembe-kasimpati-vert

alacali-kasimpati-vert

Kasımpatları çelikleme, köklerini ayırma ve tohumla çoğaltılırlar.

Çelikle Çoğaltma

Çelik almak için, bitkisi kuvvetli ve en güzel açan çiçekler seçilir. Bunların çiçeği geçtikten sonra, dalları topraktan 20 cm. yukarıdan kesilip saksılanarak serin cama yakın bir tarafına konur ve lüzumuna göre sulanır. Çelikler anaç bitkinin genç sürgünlerinden alınır. Gerekirse dallardan da genç sürgünler alınabilir.

beyaz-kasimpati-vert

kasimpati-cicekleri-vert

Kasımpatlarından büyük çiçek almak için aralıktan şubata kadar çelik yapılır. Marttan mayısa kadar yapılan çelikler fazla büyük çiçek vermez.

Çeliklerin seçilmesi kasımpatı kültürünün temelini sağlar. Çelikler en kuvvetli ve en kalın dallardan seçilmelidir, bunlar ne yumuşak, ne de odunlaşmış olmalıdır.

turuncu-kasimpati-vert pembe_kasmpatlar-vertÇelikler yeter derecede hafif ve zengin harç isterler. Toprağının yarısı çayır, çimen çürüntüsü, yarısı kum olmalıdır. Çayır toprağı bulunmadığı takdirde üçte bir buğday toprağı, üçte bir yastık veya yaprak gübresi, üçte bir de kum olabilir.

Kasımpatları için en iyi harç, çok çürümüş olmak üzere üçte iki çayır toprağı, üçte bir yaprak çürüntüsünden yapılan kompostodur.

kasimpati_cicekleri-vert

kirmizi-kasimpati-vert

Bitkiye verilen su iyi süzülürse kasımpatlarının sararması, düşmesi önlenmiş olur. Bunun için de saksıların dibi testi, ya da tuğla kırıklarıyla döşenmelidir.

İlkbahar gelince don korkusu kalmadığı zaman bitkiler serden dışarı çıkarılarak sıralanır ve saksıların neminin kurumaması için toprağa gömülürler. Bitkiyi son kırağılar dan korumak ve güneşin şiddetli olduğu saatlerde gölgelemek için üzerilerine konacak hasırları çekecek sağlamlıkta ağaçtan bir çardak yapmak uygun olur.

kirmizi-turuncu-kasimpatlari-vert

krizantem-vert

Sulama

Kasımpatının suyu asla eksik edilmemelidir. Yazın her gün sulamak lazımdır, saksıları kenarlarına kadar gömmek, samanlamak, çok sıcaklarda her sabah yaprakları yıkamak ve gübre şerbeti veya kimyasal gübre vermeden evvel daima sade su ile sulamak icap eder. Kasımpatı hava ve ışık ister, sarar-mamaları için, seyrek bulundurmak, ağaç gölgelerinde yetiştirmemek lazımdır.

mor-kasimpati-vert

mor-sari-kasimpatilari-vert

Gübre

Kasımpatı çok obur bir bitkidir, onun için arada bir sulu gübre, kimyasal gübre vermek lazımdır. Fakat kökler saksının kenarlarını iyice sarmazsa sulu gübre verilmemelidir. Toprağı çok kuru olduğu takdirde de sulu gübreyi vermeden evvel adi su ile bolca sula-malıdır. Bitki çiçek verince sulu gübre kesilir.

pembe-kasimpati-vert

sari-kasimpati-vert

Kasımpatının goncaları haziran, temmuzda görünmeye başlar. O zaman yan goncalar kaldırılıp dal tepelerinde en büyük ve en iyileri olarak birer konca bırakılır. Bu suretle büyük çiçekler elde edilmiş olur.

Kategori: Çiçek, Çiçek Adana, Çiçek Adıyaman, Çiçek Afyon, Çiçek Ağrı, Çiçek Aksaray, Çiçek Amasya, Çiçek Ankara, Çiçek Antalya, Çiçek Ardahan, Çiçek Artvin, Çiçek Aydın, Çiçek Balıkesir, Çiçek Bartın, Çiçek Batman, Çiçek Bayburt, Çiçek Bilecik, Çiçek Bingöl, Çiçek Bitlis, Çiçek Bolu, Çiçek Burdur, Çiçek Bursa, Çiçek Çanakkale, Çiçek Çankırı, Çiçek Çorum, Çiçek Denizli, Çiçek Diyarbakır, Çiçek Düzce, Çiçek Edirne, Çiçek Elazığ, Çiçek Erzincan, Çiçek Erzurum, Çiçek Eskişehir, Çiçek Gaziantep, Çiçek Giresun, Çiçek Gümüşhane, Çiçek Hakkari, Çiçek Hatay, Çiçek Iğdır, Çiçek Isparta, Çiçek İstanbul, Çiçek İzmir, Çiçek Kahramanmaraş, Çiçek Karabük, Çiçek Karaman, Çiçek Kars, Çiçek Kastamonu, Çiçek Kayseri, Çiçek Kilis, Çiçek Kırıkkale, Çiçek Kırklareli, Çiçek Kırşehir, Çiçek Kocaeli, Çiçek Konya, Çiçek Kütahya, Çiçek Malatya, Çiçek Manisa, Çiçek Mardin, Çiçek Mersin, Çiçek Muğla, Çiçek Muş, Çiçek Nevşehir, Çiçek Niğde, Çiçek Ordu, Çiçek Osmaniye, Çiçek Rize, Çiçek Sakarya, Çiçek Samsun, Çiçek Şanlıurfa, Çiçek Siirt, Çiçek Sinop, Çiçek Sivas, Çiçek Şırnak, Çiçek Tekirdağ, Çiçek Tohumları, Çiçek Tokat, Çiçek Toprağı, Çiçek Trabzon, Çiçek Tunceli, Çiçek Uşak, Çiçek Van, Çiçek Yalova, Çiçek Yozgat, Çiçek Zonguldak, Çiçekler, Kasımpatı ( Krizantem ), Kasımpatı Adana, Kasımpatı Adıyaman, Kasımpatı Afyon, Kasımpatı Ağrı, Kasımpatı Aksaray, Kasımpatı Amasya, Kasımpatı Ankara, Kasımpatı Antalya, Kasımpatı Ardahan, Kasımpatı Artvin, Kasımpatı Aydın, Kasımpatı Balıkesir, Kasımpatı Bartın, Kasımpatı Batman, Kasımpatı Bayburt, Kasımpatı Bilecik, Kasımpatı Bingöl, Kasımpatı Bitlis, Kasımpatı Bolu, Kasımpatı Burdur, Kasımpatı Bursa, Kasımpatı Çanakkale, Kasımpatı Çankırı, Kasımpatı Çorum, Kasımpatı Denizli, Kasımpatı Diyarbakır, Kasımpatı Düzce, Kasımpatı Edirne, Kasımpatı Elazığ, Kasımpatı Erzincan, Kasımpatı Erzurum, Kasımpatı Eskişehir, Kasımpatı Gaziantep, Kasımpatı Giresun, Kasımpatı Gümüşhane, Kasımpatı Hakkari, Kasımpatı Hatay, Kasımpatı Iğdır, Kasımpatı Isparta, Kasımpatı İstanbul, Kasımpatı İzmir, Kasımpatı Kahramanmaraş, Kasımpatı Karabük, Kasımpatı Karaman, Kasımpatı Kars, Kasımpatı Kastamonu, Kasımpatı Kayseri, Kasımpatı Kilis, Kasımpatı Kırıkkale, Kasımpatı Kırklareli, Kasımpatı Kırşehir, Kasımpatı Kocaeli, Kasımpatı Konya, Kasımpatı Kütahya, Kasımpatı Malatya, Kasımpatı Manisa, Kasımpatı Mardin, Kasımpatı Mersin, Kasımpatı Muğla, Kasımpatı Muş, Kasımpatı Nevşehir, Kasımpatı Niğde, Kasımpatı Ordu, Kasımpatı Osmaniye, Kasımpatı Rize, Kasımpatı Sakarya, Kasımpatı Samsun, Kasımpatı Şanlıurfa, Kasımpatı Siirt, Kasımpatı Sinop, Kasımpatı Sivas, Kasımpatı Şırnak, Kasımpatı Tekirdağ, Kasımpatı Tohumu, Kasımpatı Tokat, Kasımpatı Trabzon, Kasımpatı Tunceli, Kasımpatı Uşak, Kasımpatı Van, Kasımpatı Yalova, Kasımpatı Yozgat, Kasımpatı Zonguldak
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.