Gilaburu Nedir?

Gilaburu fiziksel görünüm olarak, bodur ve yaprakları olan bir ağaçta yetişen meyvenin adıdır. Bu meyve büyük oranda üzüme benzemektedir. Kırmızı, iri ve sulu bir görünüme sahip olması onun lezzetinin dışa vurumudur. Aynı üzümde olduğu gibi salkımlar halinde ağaçta bulunan Gilaburu güzellikten sağlığa kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Nerelerde Yetişir?

Ülkemizde genel olarak İç Anadolu bölgesinde yaygın olarak yetişme alanı bulmaktadır. Bölgenin toprak ve iklim yapısı, yetişmesi için gerekli olan optimal düzeyi sağlamaktadır. Kayseri, Yozgat, Sivas, Konya gibi birçok İç Anadolu şehrinde yoğun olarak yetiştirilmektedir.

Kumlu, az taşlı ve bozkır topraklara tam uyum sağlayan Gilaburu bölge içerisinde yakından tanınmaktadır. Anadolu halkının farklı telaffuzlarla isimlendirdiği bu meyve, yüzyıllardan beridir şifa kaynağı olan Gilaburu’dan başkası değildir.

Gilaburu Meyvesi  

Gilaburu meyvesinin tam olarak olgunlaştığı dönem sonbahardır. Sonbaharda olgunluk aşamasını tamamlayan meyve toplanmaya hazırdır. Sonbaharda toplanan taze Gilaburu salamura yöntemi ile bir süre bekletilmektedir. Salamura işlemi sonucunda ( yaklaşık 3 ay) birden çok tüketim şekli ortaya çıkmaktadır. Ağaç üzerinde olgunlaşmalarının ilk aşamasını tamamlayan meyveler, salamura aşamasında tam olarak olgunlaşmalarını tamamlayarak tüketime hazır hale gelmektedirler.

Tüketim Şekilleri

İlk tüketim şekli, salamura içerisinden meyve tanelerini tek tek alarak direkt olarak tüketmektedir. Bu kullanım şekli en kolay ve basit olanıdır. Damak tadınıza bu tüketim metodunun uygun olduğunu düşünüyorsanız, Gilaburu’nuzu kolaylıkla tüketebilirsiniz.

İkinci tüketim şekli ise, Gilaburu meyvesini salamura kavanozundan çıkararak suyunu sıkmaktır. Taneleri tüketmek damak tadınıza uygun değilse, direkt olarak suyunu içmeyi deneyebilirsiniz.

Bir diğer tüketim şekli ise, suyu sıkılan meyvenin kabuklarının kaynatılarak içilmesidir. Gilaburu meyvesinin kabuklarında birçok vitamin bulunmaktadır. Vitaminleri çöpe atmak yerine, kaynatarak suyunuda değerlendirmek mümkündür.

Yukarıda yazılı olanların dışında pek çok tüketim şekli ortaya çıkabilir. Damak tadınıza ve hazırlama zamanınıza göre sizlere en uygun seçerek Gilaburu kullanmaya başlayabilirsiniz.

Damak tadından bahsettiğimiz noktada minik bir hatırlatma yapmayı gerekli buluyoruz.

Gilaburu şeker ilaveli ve şeker ilavesiz olarak iki farklı formda kullanılabilir

Kategori: Aksel Bahçe, Gilaburu Fidanı Adana, Gilaburu Fidanı Adıyaman, Gilaburu Fidanı Afyon, Gilaburu Fidanı Ağrı, Gilaburu Fidanı Aksaray, Gilaburu Fidanı Amasya, Gilaburu Fidanı Ankara, Gilaburu Fidanı Antalya, Gilaburu Fidanı Ardahan, Gilaburu Fidanı Artvin, Gilaburu Fidanı Aydın, Gilaburu Fidanı Balıkesir, Gilaburu Fidanı Bartın, Gilaburu Fidanı Batman, Gilaburu Fidanı Bayburt, Gilaburu Fidanı Bilecik, Gilaburu Fidanı Bingöl, Gilaburu Fidanı Bitlis, Gilaburu Fidanı Bolu, Gilaburu Fidanı Burdur, Gilaburu Fidanı Bursa, Gilaburu Fidanı Çanakkale, Gilaburu Fidanı Çankırı, Gilaburu Fidanı Çorum, Gilaburu Fidanı Denizli, Gilaburu Fidanı Diyarbakır, Gilaburu Fidanı Düzce, Gilaburu Fidanı Edirne, Gilaburu Fidanı Elazığ, Gilaburu Fidanı Erzincan, Gilaburu Fidanı Erzurum, Gilaburu Fidanı Eskişehir, Gilaburu Fidanı Gaziantep, Gilaburu Fidanı Giresun, Gilaburu Fidanı Gümüşhane, Gilaburu Fidanı Hakkari, Gilaburu Fidanı Hatay, Gilaburu Fidanı Iğdır, Gilaburu Fidanı Isparta, Gilaburu Fidanı İstanbul, Gilaburu Fidanı İzmir, Gilaburu Fidanı Kahramanmaraş, Gilaburu Fidanı Karabük, Gilaburu Fidanı Karaman, Gilaburu Fidanı Kars, Gilaburu Fidanı Kastamonu, Gilaburu Fidanı Kayseri, Gilaburu Fidanı Kilis, Gilaburu Fidanı Kırıkkale, Gilaburu Fidanı Kırklareli, Gilaburu Fidanı Kırşehir, Gilaburu Fidanı Kocaeli, Gilaburu Fidanı Konya, Gilaburu Fidanı Kütahya, Gilaburu Fidanı Malatya, Gilaburu Fidanı Manisa, Gilaburu Fidanı Mardin, Gilaburu Fidanı Mersin, Gilaburu Fidanı Muğla, Gilaburu Fidanı Muş, Gilaburu Fidanı Nevşehir, Gilaburu Fidanı Niğde, Gilaburu Fidanı Ordu, Gilaburu Fidanı Osmaniye, Gilaburu Fidanı Rize, Gilaburu Fidanı Sakarya, Gilaburu Fidanı Samsun, Gilaburu Fidanı Şanlıurfa, Gilaburu Fidanı Siirt, Gilaburu Fidanı Sinop, Gilaburu Fidanı Sivas, Gilaburu Fidanı Şırnak, Gilaburu Fidanı Tekirdağ, Gilaburu Fidanı Tokat, Gilaburu Fidanı Trabzon, Gilaburu Fidanı Tunceli, Gilaburu Fidanı Uşak, Gilaburu Fidanı Van, Gilaburu Fidanı Yalova, Gilaburu Fidanı Yozgat, Gilaburu Fidanı Zonguldak, Giraburu Fidanı Düzce
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.