Aloe Vera Nedir

Aloe vera, ülkemizde “tıbbi sarısabır” olarak da anılan, ana vatanı Afirka olan bir bitki. Alametifarikası ise yapraklarının içinde bulunan jelimsi yapı. Bu yapı, aminoasit, mineral ve vitamin açısından oldukça zengin.

Öyle ki içinde B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri başta olmak üzere 12 çeşit vitamin, kalsiyum, demir, potasyum gibi toplam 20 farklı mineral ve alanine, arginine gibi adını pek bilmediğimiz ama vücudumuz için oldukça faydalı olan 18 farklı aminoasit olduğu söyleniyor.

Aloe Vera Faydaları

Cildin en büyük destekçilerinden olan aloe vera, güneş nedeniyle oluşan yanık ve lekelenmelerin kısa sürede geçmesini sağlıyor.

• İçindeki protein, mineral ve vitaminler sayesinde kollajen üretimini artırıyor, bu da cildin yaşlanmasını geciktiriyor.

• Yine kollajen üretimini artırdığı için ciltte çeşitli kazalar nedeniyle oluşan yanık ve tahrişlere iyi geliyor.

• Özellikle kuru bir cilde sahip olanların ciltlerini nemlendirmede önemli görevler üstleniyor.

• Jelimsi yapısı sayesinde sivilce ve akne tedavisinde merhem olarak kullanılabiliyor, sivilcelerin daha hızlı yok olmasına yardımcı oluyor.

• Aloe vera kullanılarak hazırlanan çaylar, bitkinin antioksidan özelliği sayesinde vücudu hastalıklara karşı koruyor. Ancak bu çayları güvenilir yerlerden almanız da önem taşıyor.

• Yine aloe veranın çay olarak tüketilmesi kalp ve damar rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltıyor.

• Aloe vera, antibakteriyel özellikler gösterdiğinden böcek ya da sinek ısırıklarında kaşıntıyı yok etme ve ısırılan bölgede bakteri üremesini durdurma gibi olumlu etkiler gösteriyor.

• Ciltte oluşan renk farklılıklarının hafiflemesini hatta çoğu zaman yok olmasını sağlıyor.

• Aloe veranın içinden çıkarıp bir kaba biriktirdiğiniz jel ile saç diplerinizi masaj yaparak ovup ardından yıkadığınızda kepek sorununu ortadan kaldırıyor.

• Banyo yaptıktan sonra nemli ya da kuruyken saçınıza uyguladığınızda ise saçlardaki elektriklenmeleri gideriyor ve düzleştiriyor.

• Yağlı ciltlerde yağın dengelenmesine yardımcı olarak sürekli parıldamayan ama sağlıklı bir cilde sahip olmaya ön ayak oluyor.

• Aloe vera, bazı ciltlerde alerjik reaksiyonları yatıştırıcı etkiler gösterebiliyor, bu nedenle aloe vera jeli ya da jelinden elde edilen sabunlar bulunuyor.

• Aloe vera tüketimi, antioksidan özelliği nedeniyle sinir sistemine de iyi geliyor, Sinirlilik, uykusuzluk gibi sorunların üstesinden kolayca gelmenize yarıyor.

Aloe Vera Yetiştirme

Öncelikle, saksıda aloe vera yetiştirmek için seçeceğiniz toprağa önem vermelisiniz. Toprağın humuslu ve geçirgen yapıda olması bitkinin sağlıkla büyümesi için olmazsa olmazlardan.

Güneşi seven bir bitki olan aloe verayı, evinizde en çok güneş gören yere koymanız da en az toprağı kadar önemli. Ancak hemen endişelenmeyin, soğuk havalarda da -7 dereceye kadar dayanabiliyor. Yine de ideal sıcaklıkta olması için minimum 8-10 derecede tutuluyor olmalı, aklınızda bulunsun.

Sulama konusuna gelirsek, öyle her gün her gün sulanmayı beklemiyor aloe vera. Özellikle kış aylarında toprağı çok kurursa bir miktar sulanıyor hatta hiç sulanmasa bile yaşamaya devam ediyor, yazın da aynı şekilde az ama daha sık bir şekilde sulamanız yeterli oluyor.

Sularken suyun yapraklara değmemesine de dikkat etmeniz gerekiyor. Aksi takdirde bitkinizde çürümeler meydana gelebiliyor.

Küçük saksılarda uzun süre yaşayabilen aloe veranın saksı değişim zamanı ise 2-3 yıl gibi uzun bir süre. Sık sık toprak ya da saksı değişimi yapmak aloe vera için hiç de doğru bir tercih değil anlayacağınız.

Kategori: Aloe Vera, Aloe Vera Adana, Aloe Vera Adıyaman, Aloe Vera Afyon, Aloe Vera Ağrı, Aloe Vera Aksaray, Aloe Vera Amasya, Aloe Vera Ankara, Aloe Vera Antalya, Aloe Vera Ardahan, Aloe Vera Artvin, Aloe Vera Aydın, Aloe Vera Balıkesir, Aloe Vera Bartın, Aloe Vera Batman, Aloe Vera Bayburt, Aloe Vera Bilecik, Aloe Vera Bingöl, Aloe Vera Bitlis, Aloe Vera Bolu, Aloe Vera Burdur, Aloe Vera Bursa, Aloe Vera Çanakkale, Aloe Vera Çankırı, Aloe Vera Çorum, Aloe Vera Denizli, Aloe Vera Diyarbakır, Aloe Vera Düzce, Aloe Vera Edirne, Aloe Vera Elazığ, Aloe Vera Erzincan, Aloe Vera Erzurum, Aloe Vera Eskişehir, Aloe Vera Gaziantep, Aloe Vera Giresun, Aloe Vera Gümüşhane, Aloe Vera Hakkari, Aloe Vera Hatay, Aloe Vera Iğdır, Aloe Vera Isparta, Aloe Vera İstanbul, Aloe Vera İzmir, Aloe Vera Kahramanmaraş, Aloe Vera Karabük, Aloe Vera Karaman, Aloe Vera Kars, Aloe Vera Kastamonu, Aloe Vera Kayseri, Aloe Vera Kilis, Aloe Vera Kırıkkale, Aloe Vera Kırklareli, Aloe Vera Kırşehir, Aloe Vera Kocaeli, Aloe Vera Konya, Aloe Vera Kütahya, Aloe Vera Malatya, Aloe Vera Manisa, Aloe Vera Mardin, Aloe Vera Mersin, Aloe Vera Muğla, Aloe Vera Muş, Aloe Vera Nevşehir, Aloe Vera Niğde, Aloe Vera Ordu, Aloe Vera Osmaniye, Aloe Vera Rize, Aloe Vera Sakarya, Aloe Vera Samsun, Aloe Vera Şanlıurfa, Aloe Vera Siirt, Aloe Vera Sinop, Aloe Vera Sivas, Aloe Vera Şırnak, Aloe Vera Tekirdağ, Aloe Vera Tokat, Aloe Vera Trabzon, Aloe Vera Tunceli, Aloe Vera Uşak, Aloe Vera Van, Aloe Vera Yalova, Aloe Vera Yozgat, Aloe Vera Zonguldak, Ankara Aloe Vera
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.