Açık Köklü Red Globe Üzüm Fidanı

__z__m_Red_Globe_5055b819d537f-vert

-Asma Üzüm Fidanı Red Globe Sofralık bir çeşittir.
-Taneleri çok iridir.
-Rengi pembemsi kırmızı şekildedir.
-Tane şekli yuvarlık ve hafif eliptik olup çok iridir.
-Salkımları konik olup yaklaşık 1 kg(1000 gram) gelmektedir.
-Salkım şekli yuvarlak olup sıklığı dolgundur
-Olgunlaşma orta olup Akdeniz,Marmara ve ve Ege için tavsiye edilir.

6c0cbimagesCASM0ZPQ-vert

ASMA YETİŞTİRİCİLİĞİ

DİKİM : 40-50 cm genişliğinde 60 cm derinliğinde çukur açınız. Dikim çukuruna sanılanın aksine gübre uygulamayınız. Bitkiyi saksıdan toprağı dağılmayacak şekilde çıkarınız. Aşı noktası toprağın 15 cm üzerinde kalacak şekilde çukura ağacınızı yerleştirin. Çukur açarken çıkan alt toprağı dikim sırasında üst tarafta üst toprağı da alta gelecek şekli ile çukurunuzu doldurun. Dikimini tamamladıktan sonra mutlaka her ağaca 15-20 lt can suyu verilir.

0099-350x240-vert

SULAMA : Asmanın hızlı gelişme devresi olan mayıs-haziran ayları ile salkımların ben düşme zamanında (Temmuz ) kök bölgesinde yeterli su bulunmadığı hallerde omcaların gelişmesi yavaşlar, yapraklar pörsür ve renkleri solar. Sulama uygulamalarında toprak nemi el ile kontrol edilerek gerektiği kadar miktarda suyun bitkilere verilmesi en uygun olanıdır. Bitkinin dikili olduğu gövde çevresinden yaklaşık 10 cm derinlikten alınan toprak el ile sıkıldığında bir bütün halinde köfte gibi kalıyorsa toprağın genel olarak neminin yeterli olduğu söylenebilir. Genellikle anaç özelliklerine bağlı olarak değişmekle birlikte Mayıs-Eylül ayları arasında Asma ağaçlarını haftada 2 kez sulamak yeterli olacaktır.

20130926_443382-vert

GÜBRELEME : normal koşullarda toprak analiz sonucuna, ağacın yaşına, anaç tipine göre değişiklik gösterebilir. Burada verilen gübreleme tavsiyesi standart koşullar için önerilmiş olup en doğrusu öncelikle toprak analizi yapılması ve diğer belirtilen konuların öncelikle değerlendirilmesi neticesinde uygulamanın belirlenmesidir. Genel uygulama olarak bitki başına aşağıdaki değerler uygulanabilir.

DSC01668m-vert

Amonyum Sülfat : Mayıs ayında 2 kez bitki başına 20 gr

Potasyum Nitrat : Haziran ayında 2 kez bitki başına 20 gr

Fosforik Asit : Mayıs-Ağustos ayları arasında 6 kez bitki başına 5 cc

Demir Sülfat : Mayıs-Ağustos ayları arasında 6 kez bitki başına 10 gr

Red_Globe-vert-vert

İLAÇLAMA :

Yaprakların 4 ’ te 3 ’ ü döküldüğünde %2 lik Bordo bulamacı

Mart ayında gözler uyanmadan %1 lik Bordo bulamacı

Çiçeklenme sonrası mildiyö ve küllemeye karşı : Bakırlı ilaçlar

Bağ Uyuzuna karşı %80 lik kükürt

Red-Globe-Grape-vert

BUDAMA : Asmanın budanması çok bilgi ve beceri isteyen teknik bir iştir. Bu nedenle asmanın fizyolojisini ve budama esaslarını iyi bilmek gerekir. Aksi halde üzümün kalitesi düşmekte, verim azalmaktadır. Ekolojik ve kültürel sebeplerin etken olduğu budamada esas, bir yıllık sürgünler üzerinde, üzüm çeşitlerine göre mahsuldar gözlerin yerinin bilinmesi şartı ile asmanın kaldırabileceği kadar verimli çubuk (göz) bırakmak ve lüzumsuz çubukları kesmektir. Ülkemiz bağları genel olarak karışık budama şeklinde budanmakta ve şekil olarak da düzgün olmayan gobleyi andırmaktadır. Budama ocak-şubat, hatta mart aylarında yapılması uygundur. Budama şekli açısından hem daha yüksek bir verim ve kalite elde edilmesi, hem de özellikle boncuklanmanın önlenmesi açısından 5-8 göz üzerinden uzunlu kısalı karışık budamaya imkan sağlayan telli terbiye şekillerinden 60-80 cm gövde yüksekliğine sahip “guyot sistemi” ya da “guyot + T” terbiye şeklinin uygulanması önerilmektedir.

uzum (6)-vert

Kategori: Açık Köklü, açık köklü ceviz fidanı, açık köklü ceviz fidanı fiyatları, Açık Köklü Fidan Adana, Açık Köklü Fidan Adıyaman, Açık Köklü Fidan Afyon, Açık Köklü Fidan Ağrı, Açık Köklü Fidan Aksaray, Açık Köklü Fidan Amasya, Açık Köklü Fidan Ankara, Açık Köklü Fidan Antalya, Açık Köklü Fidan Ardahan, Açık Köklü Fidan Artvin, Açık Köklü Fidan Aydın, Açık Köklü Fidan Balıkesir, Açık Köklü Fidan Bartın, Açık Köklü Fidan Batman, Açık Köklü Fidan Bayburt, Açık Köklü Fidan Bilecik, Açık Köklü Fidan Bingöl, Açık Köklü Fidan Bitlis, Açık Köklü Fidan Bolu, Açık Köklü Fidan Burdur, Açık Köklü Fidan Bursa, Açık Köklü Fidan Çanakkale, Açık Köklü Fidan Çankırı, Açık Köklü Fidan Çorum, Açık Köklü Fidan Denizli, Açık Köklü Fidan Dikimi, Açık Köklü Fidan Diyarbakır, Açık Köklü Fidan Düzce, Açık Köklü Fidan Edirne, Açık Köklü Fidan Elazığ, Açık Köklü Fidan Erzincan, Açık Köklü Fidan Erzurum, Açık Köklü Fidan Eskişehir, Açık Köklü Fidan Gaziantep, Açık Köklü Fidan Giresun, Açık Köklü Fidan Gümüşhane, Açık Köklü Fidan Hakkari, Açık Köklü Fidan Hatay, Açık Köklü Fidan Iğdır, Açık Köklü Fidan Isparta, Açık Köklü Fidan İstanbul, Açık Köklü Fidan İzmir, Açık Köklü Fidan Kahramanmaraş, Açık Köklü Fidan Karabük, Açık Köklü Fidan Karaman, Açık Köklü Fidan Kars, Açık Köklü Fidan Kastamonu, Açık Köklü Fidan Kayseri, Açık Köklü Fidan Kilis, Açık Köklü Fidan Kırıkkale, Açık Köklü Fidan Kırklareli, Açık Köklü Fidan Kırşehir, Açık Köklü Fidan Kocaeli, Açık Köklü Fidan Konya, Açık Köklü Fidan Kütahya, Açık Köklü Fidan Malatya, Açık Köklü Fidan Manisa, Açık Köklü Fidan Mardin, Açık Köklü Fidan Mersin, Açık Köklü Fidan Muğla, Açık Köklü Fidan Muş, Açık Köklü Fidan Nevşehir, Açık Köklü Fidan Niğde, Açık Köklü Fidan Ordu, Açık Köklü Fidan Osmaniye, Açık Köklü Fidan Rize, Açık Köklü Fidan Sakarya, Açık Köklü Fidan Samsun, Açık Köklü Fidan Şanlıurfa, Açık Köklü Fidan Siirt, Açık Köklü Fidan Sinop, Açık Köklü Fidan Sivas, Açık Köklü Fidan Şırnak, Açık Köklü Fidan Tekirdağ, Açık Köklü Fidan Tokat, Açık Köklü Fidan Trabzon, Açık Köklü Fidan Tunceli, Açık Köklü Fidan Uşak, Açık Köklü Fidan Van, Açık Köklü Fidan Yalova, Açık Köklü Fidan Yozgat, Açık Köklü Fidan Zonguldak, Açık Köklü Fidanlar, Açık Köklü Kayısı Fidanı, Açık Köklü Meyve Fidanı, Açık Köklü Meyve Fidanları, Aksel Bahçe
Etiketler: , , , , , , , , , ,

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.